Encyklopédia psov

MOSKOVSKÝ STRÁŽNY PES

Originálny názov: Moscow Watchdog, Iný názov: 
FCI Skupina INÉ: Neuznané plemená a krížence
Krajina pôvodu Rusko
Využitie Služobné plemená
Náročnosť na výchovu náročný
Náročnosť na pohyb náročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám dobrý
Terajšie určenie spoločník
pracovný pes
strážca
Priemerný vek 10 - 12 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
45 - 68 kg
výška
Výška
72 - 78 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Veľké plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Celkový vzhľad: pes veľkého vzrastu, so širokým, trochu natiahnutým trupom, s dobre vyvinutým objemným svalstvom, s hrubou stavbou tela, je aktívny a pohyblivý. Psy sú masívnejšie / mohutnejšie /, ako sučky.

Proporcie: rozličné časti tela, vyjadrené v percentách majú nasledovné proporcie :
dĺžka trupu v pomere k výške v kohútiku pre psov je 104-105%, pre sučky – 106-108%.
Hĺbka hrudníka v pomere k výške psa v kohútiku tvorí od 50% do 52%. Dĺžka papule v pomere ku dĺžke hlavy tvorí približne od 34% do 37%.

Hlava: mohutná, veľká, široká a hlboká v lebečnej časti. Čelo široké, trochu vypuklé, nadočnicové oblúky vyvinuté, temenný hrbolček je masívny, dobre osvalený, slabo vystupujúci.
Stop: krátky, zreteľný.
Špička ňucháča: je veľká, široká, čierna
Papuľa: trochu kratšia ako lebečná časť, široká, tupá, hlboká, objemná, dobre zaplnená pod očami. Dĺžka papule v pomere k dĺžke hlavy tvorí približne od 34% do 37% . Profil papule je paralelný s líniou čela.
Pysky: tučné, mäsité, čierne sfarbené, zakrývajúce, avšak nepresahujúce spodnú peru.
Čeľuste: mohutné, široké. Zuby veľké, biele, pevne priliehajúce jeden k druhému, plný počet zubov je 42, rezáky pri koreni sú usporiadané do jednej línie. Zhryz je nožnicový, výskyt zlomených rezákov, ktoré nenarúšajú charakter záhryzu, nevplývajú na hodnotenie psa.
Lícne kosti: dobre vyvinuté.
Oči: neveľké, tmavé, okrúhleho tvaru, hlboko, široko a priamo umiestnené, výraz očí je pokojný, istý. Viečka sú čierne, tesne priliehavé.
Uši: neveľké, visiace na chrupavkách, trojuhoľníkového tvaru so zaoblenými koncami, prednými krajmi pevne priliehajúce k lícnym kostiam, nachádzajú sa nad očnou líniou, s okrasnou srsťou na ušiach.

Krk: stredne dlhý, skoro rovnakej dĺžky ako hlava, oválneho profilu, dobre osvalený, posadený pod 45 stupňovým uhlom k horizontálnej línii, zátylok výrazný, je prípustný neveľký lalok / ovisnutá koža pod papuľou psa /.

Telo /trup/: trup je trochu roztiahnutý, dobre vyvážený, súmerný, objemný, hlboký.
Horná línia: kohútik vysoký, svalnatý, chrbát rovný, pevný, bedrá /kríže/ napäté /vystreté/, dobre osvalené, zadok strednej dĺžky, zľahka zošikmený.
Kohútik: vysoký, široký, dlhý, svalnatý, dobre vyvinutý, najmä u psov. Výška v kohútiku by mala byť trochu väčšia ako výška v krížovej oblasti.
Chrbát: silný, rovný, široký, svalnatý, s dĺžkou približne sa rovnajúcou polovičke dĺžky od kohútika do koreňa chvosta v hornej línii.
Kríže: krátke, široké, svalnaté, trocha vypuklé, rovnajúce sa polovičke dĺžky chrbta.
Zadok: široký, svalnatý, mierne dlhý, s miernym sklonom /5-10stupňov/, približne sa rovnajúci polovičke dĺžky chrbta.
Hrudník: hlboký, dlhý, široký, s okrúhlymi dlhými rebrami, viditeľne rozšírenými smerom k zadnej časti trupu. Predná časť hrudníka trochu vystupuje dopredu v porovnaní s ramennými a lopatkovými kĺbmi. Hĺbka hrudníka v pomere k výške psa v kohútiku tvorí 50-52%.
Spodná línia a brucho: brucho je primerane stiahnuté.

Chvost: vysoko posadený, široký, hrubý, s dĺžkou až do pätového /skákacieho/ kĺbu. Rovnomerne osrstený. V stave pokoja je spustený dole, na konci zľahka ohnutý. Pri vzrušení sa oblukovite zahnutý dvíha nad líniu chrbta.

Predné končatiny: pri pohľade spredu – priame, paralelné. Lopatky dlhé, zošikmené, tvoriace cca 90 stupňový uhol s ramennými kosťami. Ramená sú svalnaté, predlaktia rovné, mierne dlhé, masívne. Lakte smerujú presne dozadu. Predlaktie je krátke, široké, silné, s miernym sklonom. Dľžka prednej nohy do lakťa je rovnaká alebo iba trochu väčšia ako polovička výšky psa v kohútiku.
Tlapy predných končatín: veľké, guľaté, konvexné, prsty pevne uzavreté, vankúšiky mäsité, hrubé, pazúry akéhokoľvek sfarbenia.
Zadné končatiny: pri pohľade zozadu – priame a paralelné, sú postavené širšie ako predné. Bedrové kosti nie sú dlhé, s neveľkým sklonom. Bedrové kosti a holenné kosti sú skoro rovnako dlhé. Uhly kolenných a pätových /skákacích/ kĺbov pri pohľade zboku sú mierne výrazné, jasne ohraničené. Podpätie /metatarsalis/ smeruje kolmo, je krátke a široké.
Tlapy zadných končatín: sú okrúhleho tvaru, konvexné, prsty s mäsitými hrubými vankúšikmi sú pevne uzavreté, pazúry akéhokoľvek sfarbenia. Vlčie pazúry musia byť odstránené.

Pohyb: charakteristickým znakom pohybu je krátky klus a ťažký cval. Pri pohybe klusom sa končatiny majú pohybovať priamočiaro, pri zvýšení rýchlosti sa predné končatiny približujú k strednej línii, kĺby predných a zadných končatín sa voľne vystierajú /narovnávajú/. Kohútik a zadok pri pohybe klusom sa majú nachádzať v jednej rovine.

Koža: koža hrubá, pevne priliehajúca, je prípustná ovisnutá koža pod papuľou psa /lalok/.

Osrstenie: srsť hrubá, dlhá, tesne priliehajúca, hustá, s dobre vyvinutou podsadou, pesíky rovné. Na hlave a prednej strane končatín sú chlpy kratšie, tesne priliehajúce. Okrasné chlpy sú viac vyvinuté u psov a na krku vynikajú v podobe hrivy, pričom musia byť aj na zadnej strane predných a zadných končatín. Je prípustné slabšie zvlnenie srsti na drieku, zadku a bedrách.
Sfarbenie: hrdzavo – strakaté /plášťové/, fľakaté /biele s fľakmi hrdzavými, hrdzavo-čiernymi, čierno-hrdzavými, sobolími/, hrdzavý odtieň vo sfarbení je nevyhnutný.
Povinný je biely hrudník, predné končatiny do výšky lakťa a zadné do výšky predkolenia /skákacieho kĺbu/, koniec chvosta. Charakteristické sú prsky /škvrnky/ na bielom podklade akejkoľvek z uvedených farieb, tmavé sfarbenie očných partií, čiernota na ušiach a deliaci biely pás cez masku. Je žiadúce, aby sfarbenie fľakov na hlave bolo tmavšie, ako na trupe.

Výška, hmotnosť : Psy : najmenej 68 cm , sučky : najmenej 66 cm
Priemerná výška psov : 77 – 78 cm , sučiek : 72 – 73 cm
Horná výšková hranica nie je daná. Hmotnosť : psy 60kg a viac, sučky od 45 kg

Semenníky: psy musia mať dva normálne vyvinuté semenníky, úplne zostúpené v miešku.

Chyby a vylučovacie vady: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej posúdenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Diskvalifikačné chyby:
• Bojazlivosť alebo prebytočná popudlivosť /dráždivosť/.
• Všetky odchýlky od nožnicového zhryzu.
• Neúplný chrup /jeden a viac zubov/.
• Hnedé mihalnice a ňucháč.
• Mimochod.
• Kryptorchizmus.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 9541x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 6627x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 5563x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 4274x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 3579x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 3562x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 3552x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 3523x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 2938x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
7 pravidiel, ktoré musia vaše deti vedieť pred kúpou psa alebo mačky
Miroslava, 17.11.2016, 2456x videné
Každé dieťa túži po milom zvieratku, ktoré by dokázalo rozjasniť vaše dni. Pes alebo mačka patria medzi detské želania, hlavne v čase Vianoc. Sú však dostatočne zodpovedné na to, aby sa mohli postarať o zvieratko? Aké pravidlá by si mali o...
Inzeráty k plemenu: MOSKOVSKÝ STRÁŽNY PES
Ostrava - Radvanice
s PP: áno
Cena: 720 €
Levice
s PP: áno
Cena: 500 €
Hontianske Tesare
s PP: áno
Cena: v texte
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky