Encyklopédia psov

CHODSKÝ PES

Originálny názov: Chodský pes, Iný názov: 
FCI Skupina INÉ: Neuznané plemená a krížence
Krajina pôvodu Československo
Využitie Služobné plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb náročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám veľmi dobrý
Terajšie určenie spoločník
pracovný pes
canisterapeut
záchranár
pastiersky pes
Priemerný vek 11 - 13 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
16 - 25 kg
výška
Výška
48 - 56 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Stredné plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Celkový vzhľad
stredne veľký pes ovčiarskeho typu s obdĺžnikovým rámcom tela. Má dlhú srsť s bohatou podsadou, ktorá ho robí otužilým a odolným voči poveternostným podmienkam. Vyniká harmonickou stavbou tela. Všetky telesné partie sú zladené tak, že ako celok pôsobia ladne a kompaktne. Charakteristické je nesenie a postavenie uší, elegantná línia dlhej šije a krku a bohatosť dlhej srsti. Pohyb je ľahký a voľný.

Dôležité proporcie: tela - Ideálne parametre dvojročného jedinca:
Index formátu: dĺžka trupu tvorí 110% výšky v kohútiku
Index výšky: hĺbka hrudníku 49% výšky v kohútiku
Index typu hlavy: dĺžka nosnej partie tvorí 46% dĺžky hlavy

Hlava
celkovo má byť úmerná veľkosti tela a ušľachtilá. Nesmie pôsobiť masívne ani príliš jemne. Charakteristický jedinečný vzhľad hlavy podmieňuje správne nasadenie uší, ich veľkosť, tvar a dlhé osrstenie
Lebečná partia
lebka je plochá, zužujúca sa smerom k očiam so stredným zúžením na čelnom vrube, ktorý je naznačený. Tylový hrboľ je hmatateľný ale na pohľad nevýrazný. Nosová partia je mierne kratšia a je oddelená čelovým sklonom. Čelový sklon nie je ani ostrí ani príliš mierny. Nadočnicové oblúky sú zreteľné ale nevystupujúce. Líca sú suché, pokryté plochými svalmi. Koža je napätá a pokrytá krátkou, hustou a hladkou srsťou.
Tvárová časť
Nosná partia: chrbát nosa je rovný, s predĺženou líniou. Smerom ku nosu sa klinovito zužuje.
Nos: stredne veľký, plný, čierno pigmentovaný, otvorené nozdry.
Pysky: pevné, suché, priľahlé s uzavretými kútikmi.
Čeľusť a sánka: sú úmerné, silné a dlhšie. Postupne sa zužujú ku nosu.
Tvár: hladká, dobre priliehajúca, pod očami neprevísajúca.
Zuby: zdravé, silné, čisté, biele, pravidelný nožnicový zhryz. Moláry na seba presne dosadajú, rezáky sa navzájom dotýkajú. Chrup je úplný.
Oči: stredne veľké, mandľového tvaru, mierne šikmo nasadené. Nesmú byť vypuklé ani zapadnuté. Sú energické, lesklé a príjemného výrazu. Tmavo hnedej farby, viečka dobre priliehajú.
Uši: krátke, vzpriamené, smerujúce dopredu, vysoko nasadené a postavené blízko pri sebe. Tvar je trojhranný, so širšou základňou, na hrotoch špicaté alebo ľahko zaoblené. Ušnice pokryté dlhšou srsťou, ktorá pri koreni a po okraji tvorí štetinky.

Krk: ladne nesený a tvarovaný, dlhší, veľmi pružný. Smerom ku pleciam sa mierne rozširuje. Línia krku zviera s horizontálnou rovinou 45°. Krk je pokrytý hustou, dlhou srsťou.

Telo
celková línia tela od hlavy ku chvostu je tvorené súborom ladných kriviek. Dĺžka trupu je o niečo väčšia ako výška v kohútiku.
Hrudník: v priereze oválneho tvaru, jeho horný okraj je tupý, spodný špicatý. Siaha na úroveň lakťa. Rebrá sú mierne klenuté ale nie sudovité.
Predhrudie: spredu širšie, dobre osvalené.
Chrbát: rovný, pevný, nie dlhý, v kohútiku ľahko vyvýšený.
Bedrá: krátke, pružné, dobre viazané, v jednej línií navesujúce na chrbát.
Brucho: pevné, vtiahnuté.
Zadok: začína v rovnakej výške s chrbtom a v mierne spáditej línií, bez prechodu, smeruje ku chvostu.

Chvost: v pokoji a v pohybe je voľne spustený v ľahkom oblúku, pri vzrušení zdvihnutý na úroveň chrbta. Je bohato osrstený a dosahuje k lýtkam. Umelé skracovanie je neprípustné.

Končatiny
Hrudné končatiny:
Všeobecne: lopatka je správne šikmo a plocho uložená. Ramenná kosť je dlhá a zviera s lopatkou 90° uhol.
Lakeť: smeruje rovno dozadu, nie je ani vbočený ani vybočený.
Predlaktie: pri pohľade z každej strany rovné, s dobre vyvinutým, suchým svalstvom.
Záprstie: pevné, dlhé ale nie príliš strmé. Zadnú stranu predlaktia pokrýva prerastajúca srsť.
Panvové končatiny:
Všeobecne: dobre zauhlené v kolenách aj priehlavkoch, pri pohľade zozadu sú rovné.
Stehná: silné a výdatne osvalené.
Predkolenie: je pevné, kolenné aj členkové kĺby sú dobre zauhlené, zadnú stranu stehien pokrýva prerastajúca srsť.
Labky: stredne veľké, oválneho tvaru. Majú pevné, pružné vankúše a klenuté, zovreté prsty s krátkymi, silnými pazúrmi. Vankúše aj pazúry sú plne pigmentované.

Mechanika pohybu: prirodzený pohyb je nízky klus s diagonálnym posunom pri zachovaní nemennej línie chrbta. Chod je ľahký, pružný a priestranný.

Koža: napätá, v každej partií dobre napnutá a priliehavá. Pigment vankúšikov a pazúrov je čierny, viditeľné sliznice sú tmavo pigmentované.

Osrstenie
okrem tvárovej časti, hrote ušníc a predných strán oboch párov končatín, kde je srsť krátka a hladká, pokrýva telo lesklá, dlhá, hustá, tvrdšia srsť. Jej dĺžka je od 5 do 12cm. Má byť rovná alebo len ľahko zvlnená, na krku a hrudi mierne otvorená, inak priľahlá. Dobre vyvinutá podsada je kratšia a mäkšia. Ušnice sú bohato osrstené. Pri koreni a po okrajoch sú vyvinuté štetinky. Obzvlášť dlhá srsť sa tvorí na šiji, chrbte, zadnej strane stehna a na priehlavku. Chvost je bohato osrstený, na spodne strane je dlhá srsť.
Farba: čierna až kovovo čierna so sýto žltými znakmi typu „black and tan“. Čím sú znaky sýtejšie tým lepšie. Iné farbenie srsti ako čierna so znakmi nie je prípustné.
Znaky sú vyvinuté:
• na okraji a vo vnútri ucha
• nad očami
• na lícach, odtiaľ plynulo prechádzajú na hrdlo, kde tvorí charakteristický polmesiac Na hrudi, pričom hrudné znaky sú oddelené od znakov na hrdle
• na panvových končatinách a to na vnútornej a zadnej strane stehna a od prstov po úroveň priehlavku
• okolí análneho otvoru
Môžu byť vyvinuté navyše na spodnej strane hrudníku, brucha a chvosta. Môžu chýbať na zadnej strane stehna. Prednosť sa dáva znakom vyvinutým v predpísaným partiách, zreteľne ohraničené a sýto zafarbené.

Výška a hmotnosť
Výška v kohútiku musí byť: 52- 55 cm u psa a 49 až 52 u suky, toleruje sa odchýlka ± 2 cm. Hmotnosť je optimálna v rozmedzí 18- 25 kg.

Nedostatky, chyby, hrubé vylučujúce chyby
sú to akékoľvek odchýlky od štandardu mierneho, závažného alebo veľmi závažného charakteru.
Nedostatky:
• Hlava: príliš výrazný alebo chýbajúci čelný sklon; slabé čeľuste; nie úplne tmavé oko; mierne dlhšie ucho pri správnom nasadení; vyklenutý nos; vypuklé alebo vsadené oko; svetlo hnedé oko; ucho nesprávneho tvaru; zle nasadené ucho; mäkké ucho.
• Telo a srsť: výška v kohútiku ± 2cm ( pes 50,51 a 56,57cm, suka 47,48 a 53,54 cm); dlhší alebo kratší chrbát; kratšia srsť alebo príliš jemná štruktúra srsti; menej sýte znaky(slamovo žltá); znaky chýbajúce na ušiach alebo okolo análneho otvoru; slabo oddelené znak; znaky viac rozšírené na hlave, hrudi a znaky menej rozšírené na hlave a hrudi; malý biely znak ( do 3 cm, nad 3 cm chyba); krátky krk; sudovitý alebo plochý hrudník; kučeravá srsť; výrazne svetlé znaky; znaky extrémne rozšírené na hlave a hrudi; znaky mimo predpísaných partií; znaky chýbajúce alebo viditeľne upadajúce vo viacerých partiách.
• Končatiny: drobivý beh; mäkké alebo strmé záprstie; vybočené alebo vbočené lakte; strmo uložená lopatka; nepevné bedrá; vbočené alebo vybočené lýtka (kravský alebo sudovitý postoj); strmé panvové končatiny; preuhlenie panvových končatín spôsobujúce príliš strmú chrbtovú líniu.
• Chvost: zahnutý do strany alebo tvoriaci kruh; dlhší alebo kratší; stočený nad úroveň chrbta.
Hrubé, vylučujúce chyby:
úplne chýbajúca ušľachtilosť; kohútiková výška u psa menšia než 50 cm a väčšia ako 57 cm; u suky menšia ako 47 cm a väčšia ako 54 cm; akékoľvek odchýlky od nožnicového zhryzu; strata zubu ( menej ako 42); dravčie oko; zvesené alebo sklopené ucho; iné sfarbenie srsti ako čierna so znakmi; znaky vyskytujúce sa mimo predpísaných partií; depigmentácia nosa, kože a slizníc; príliš agresívny a bojazlivý jedinci; monorchizmus a kryptorchizmus; krátka srsť typu krátkosrstých plemien; chýbajúca podsada; úplná strata znakov

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 9231x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 6254x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 5158x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 3812x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 3407x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 3389x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 3376x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 3272x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 2431x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
7 pravidiel, ktoré musia vaše deti vedieť pred kúpou psa alebo mačky
Miroslava, 17.11.2016, 2286x videné
Každé dieťa túži po milom zvieratku, ktoré by dokázalo rozjasniť vaše dni. Pes alebo mačka patria medzi detské želania, hlavne v čase Vianoc. Sú však dostatočne zodpovedné na to, aby sa mohli postarať o zvieratko? Aké pravidlá by si mali o...
Inzeráty k plemenu: CHODSKÝ PES
Sabinov
s PP: áno
Cena: dohodou
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky