xrsz_image2(16)(1).jpg

Tipy, ako zvládnuť návštevu veterinára bez stresu

Bojí sa aj vaše domáce zvieratko návštevy lekára? Nielen psy, ale aj zvieratá všeobecne si pamätajú určité situácie, a to na základe toho, akú mali skúsenosť. Tá skúsenosť môže byť pozitívna, ale aj negatívna. Samozrejme, že nikto nechceme, aby naše zvieratko zbytočne trpelo. Práve pri návšteve veterinára sa to však deje pomerne často.

Ako sa tomu vyhnúť a zvládnuť návštevu veterinára bez zbytočného stresu? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým zvládnete povinné prehliadky či očkovania hravo a bez toho, aby sa váš štvornohý maznák bál.

Prečo sa psy a mačky boja veterinárov

Je fakt, že máloktoré zviera, najmä psy a mačky, nevbehnú do veterinárnej ambulancie s nadšením. Niektoré však majú panický strach už zo samotnej čakárne, prípadne sa schovávajú, len čo zistia, kam s nimi máte namierené.

Z akých príčin sa môžu zvieratá báť veterinárov

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa váš pes či mačka začal báť veterinárov. Spomenieme si pár najčastejších príkladov.

  • pes mohol zažiť pri návšteve veterinára traumatizujúci zážitok a veterinárnu ambulanciu či ľudí v zdravotníckom oblečení si tak jednoducho spája s nepríjemnými skúsenosťami
  • v čakárni a ambulancii sa nemusí cítiť pohodlne
  • k veterinárovi si nevybudoval dôveru a berie ho ako nepriateľa

Váš domáci miláčik môže mať rôzne dôvody, prečo sa bojí návštevy veterinára. Aby ste mu pomohli prekonať stres a strach, treba mu pomôcť celú návštevu spríjemniť. To, že sa už bojí ešte neznamená, že sa musí báť až do konca života. Stačí mu spojiť návštevu veterinára s niečím príjemným.

Tipy, ako zvládnuť návštevu veterinára

Čo robiť v prípade, že má pes strach z veterinárov? Máme pre vás viacero tipov, ako zvládnuť návštevu veterinára bez zbytočného stresu.

  • ak sa dá, pravidelne si robte prechádzky do okolia ordinácie, aby si tak pes zvykol na okolité prostredie
  • z návštevy u veterinára sami nerobte drámu, pes to vycíti
  • vezmite si so sebou maškrty a všímajte si ho
  • v čakárni ho nenapomínajte, radšej sa s ním hrajte, komunikujte alebo ho pohlaďte
  • u veterinára sa správajte uvoľnene a psa povzbudzujte
  • ak vidíte, že má pes problém s veterinárom, prípadne sa vám nezdá správanie veterinára k psovi, radšej ho zmeňte
  • dôležité je, aby sa počas návštevy veterinára pes cítil bezpečne a pohodlne

Ako je to u mačiek

S mačkami moc ľudia na prechádzky nechodia, no aj v tomto prípade platia vyššie spomenuté body. Ak má vaša mačka či kocúr strach zo psov, je lepšie sa k veterinárovi vopred objednať, prípadne navštíviť mačaciu kliniku, ak ju máte niekde v blízkosti a netreba za ňou cestovať hodiny. Nebudete tak mačku zbytočne stresovať zvedavými ňufákmi a celá návšteva prebehne oveľa jednoduchšie.

TIP: Pri mačke pomáhajú aj niektoré typy byliniek. Napríklad medovka či kocúrnik majú intenzívnu vôňu, vďaka ktorej u svojej mačky vyvoláte príjemné pocity, vďaka čomu ju ukľudníte. Dokonca aj niektoré ambulancie také bylinné prípravky používajú.

Pár rád na záver

Najvhodnejšie, čo môžete pre svoje zvieratko urobiť, je zohnať si takého veterinára, ktorý sa nachádza vo vašej blízkosti a ktorý si s vašim domácim miláčikom rozumie.

Ak sa dá, nenechajte nič na náhodu a vopred sa k veterinárovi objednajte. Vášho psa či mačku tak ušetríte od zbytočne dlhého čakania a možných nepríjemných situácií. Aj pre vás bude lepšie, ak to nebude trvať zbytočne dlho.

A nezabúdajte, že každé zviera sa u veterinára chová inak. Ak ste aj predtým mali psa, ktorý bol kľudný, neznamená to ešte, že bude kľudný aj ten ďalší. To isté platí aj naopak. Ak mu ukážete, že sa ničoho netreba báť, postupne si zvykne a pre všetkých to bude oveľa jednoduchšie. ( tip pre vás: tu si môžete prečítať článok : „Čím si lekár získa vašu dôveru” )

Ako je na tom váš psík či mačička? Boja sa veterinára?