xrsz_2image2(1).jpg

Domáce zvieratká sú takí naši menší-väčší členovia rodiny, kamaráti a zároveň aj psychoterapeuti. A tak, ako sú tu len pre nás, tak aj my sa snažíme dať im vždy to najlepšie, aby tu s nami vydržali čo najdlhšie. No a práve to najlepšie, čo pre týchto, väčšinou štvornohých kamarátov môžete urobiť, je dbať na zdravú stravu.

Tipy, na čo sa zamerať v strave našich zvieratok

Nastavovanie tých správnych stravovacích návykov pre naše domáce zvieratá môže byť niekedy ťažšie, než sa zdá. Ich nároky sú totiž odlišné od tých našich, a to sa týka aj rozdielov medzi výživou psa a mačky, prípadne jednotlivých plemien.


V strave by sa mali nachádzať určité nevyhnutné živiny, ktoré sú potrebné pre správny vývoj a udržanie zdravia vašich miláčikov. Poďme si o nich povedať niečo bližšie.


TIP: Nezabudnite, že pri nastavovaní stravy treba vždy zohľadňovať špecifické faktory, akými sú napríklad plemeno, veľkosť, vek či fyzická aktivita zvieraťa.

 

 

Strava by mala byť vysoko stráviteľná

Najdôležitejšie na celej výžive vášho domáceho miláčika je, aby bola čo najľahšie stráviteľná. Vedeli ste, že výrobcovia krmív zohľadňujú pri ich výrobe vyššie spomenuté faktory ako vek, aktivita či veľkosť zvieraťa? Aj preto majú krmivá pre menšie psy iné zloženie ako krmivá pre tie väčšie a zas iný obsah jednotlivých živín nájdete v krmive pre šteňatá a iné pre dospelé psy.


Čo sa týka samotnej stráviteľnosti, každé plemeno potrebuje trochu iné zloženie. Aj preto je vhodné poradiť sa s veterinárom, prípadne s odborníkom na výživu zvierat, čo je najvhodnejšie práve pre toho vášho. Potom už len stačí pozorovať, ako bude na určité krmivo či potravinu reagovať a podľa toho ho buď ďalej kupovať, prípadne ho zo stravy vyradiť.

Dôležitý obsah proteínov, sacharidov a lipidov

Cukry, tuky a bielkoviny. Potrebujem ich my a potrebujú ich a naši miláčikovia. Bielkoviny sú najdôležitejšou súčasťou stravy. Najmä pri zvýšenej záťaži či v období gravidity u feniek nastáva ich zvýšená potreba. Ideálny prísun bielkovín majú z kuracieho, morčacieho, jahňacieho či rybacieho mäsa a z vajec.


TIP: Stravu vášho domáceho miláčika môžete obohatiť aj pridaním 100% morského  kolagénu, ktorý pozitívne ovplyvňuje organizmus zvieraťa, jeho regeneráciu a výživu, kvalitu srsti a kože, pazúrov, rohovinu kopýt a pohybový aparát. Je vhodný pre mačky, psov i kone ako doplnok krmiva.


Sacharidy sú zdrojom energie, pričom idú ruka v ruke s vlákninou. Tá je zase potrebná pre správne fungovanie tráviaceho traktu. V prvom rade sú ale psy mäsožravci, a teda by v potrave mali byť najviac zastúpené bielkoviny.


A čo sa týka tukov, sú takisto zdrojom energie. Okrem toho sú súčasťou mnohých hormónov a sú dôležité aj pre využitie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Strava by preto mala obsahovať aj tuky, a teda mastné kyseliny ako omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

 

 

Vitamíny, minerály a ďalšie pomocné látky

Vitamíny plnia v strave našich domácich zvieratiek dôležitú úlohu. Väčšina krmív obsahuje dostatok vitamínov, a tak ich netreba dopĺňať. No vždy je lepšie vopred si naštudovať, aké vitamíny a v akých množstvách vaše zvieratko potrebuje. Pretože napríklad pri spomínaných vitamínoch rozpustných v tukoch hrozí predávkovanie.


Minerálne látky sú taktiež dôležité. Zachovávajú vnútornú rovnováhu organizmu a hrajú svoju úlohu pri vývoji a zdraví kostí, zubov či kĺbov. Aj pri mineráloch je preto podstatné, aby bol ich pomer v krmive vyvážený.

Aktívny kolagén a jeho benefity

Ak chcete pomôcť svojmu zvieraťu k rýchlejšej regenerácii a celkovo mu zlepšiť zdravie, môžete pridať do stravy aj bio-aktívny kolagén. Okrem rýchlejšej regenerácií pomáha aj pri vyživovaní srsti a takisto je výborným pomocníkom pri problémoch s pohybovým aparátom.


Pozitívne ovplyvňuje celkový organizmus zvieraťa. Zlepšuje kvalitu srsti, posilňuje zuby a pazúriky, pomáha spevniť kosti a zároveň urýchľuje hojenie rán po rôznych zraneniach či chirurgických zákrokoch. 


Čo dávate svojmu domácemu miláčikovi vy?