xzapasany_pes.jpg

Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných letných ciest.

Prevážanie v aute

Pri prevážaní psa v aute by mali byť bezpečnosť a pohodlie vás a rovnako aj vášho miláčika vždy na prvom mieste. Vašou povinnosťou ako vodiča je v prvom rade zabrániť voľnému pohybu psa v kabíne. Ak je váš psík dobre vycvičený, poslúcha vás na slovo je zvyknutý na jazdu autom, môžete ho nechať ležať na deke na zadnom sedadle. Vo väčšine prípadov sa však odporúča psa v aute zabezpečiť proti pohybu.

-ak máte menšie či stredne veľké plemeno psa, ideálnym riešením je bezpečnostný postroj, ktorý pripojíte priamo do spony bezpečnostného pásu. Pes tak má relatívne dosť slobody a pohodlia a dobre chránený môže pokojne ležať na deke.
-pri najmenších plemenách sa ako alternatíva odporúča umiestniť psíkov do prepravného boxu zabezpečeného proti pohybu.

-väčších psov je najlepšie prevážať na deke či plachte v kufri auta oddelenom od miest na sedenie pevnou priečkou alebo sieťkou.

Cestu do vami zvolenej destinácie si dôkladne naplánujte. Ak sa váš psík už v aute cíti ako doma, mal by bez menších problémov zvládnuť aj dlhšiu cestu. Dĺžke cesty treba prispôsobiť najmä počet prestávok na vyvenčenie a jedlo. Tie by ste si mali urobiť každé 2 hodiny. Ak je psík v aute rozrušený, je vhodné dať mu liek na upokojenie, napr. kynedril. Rovnako ako ľudia, aj pes znáša ťažko vysoké teploty v aute. Preto, ak je to možné, naplánujte si dlhšie cesty v lete radšej na noc. Prípadne sa odporúča nalepiť na zadné okná tmavé fólie. To isté platí aj o ochladzovaní auta klimatizáciou. Keď váš pes počas cesty leží na zadných sedadlách a máte zapnutú klimatizáciu, stlmte alebo aspoň presmerujte zadné výduchy a interiér ochladzujte citlivo. Psa nikdy nenechávajte dlhšiu dobu v zavretom aute samého.

Čo zbaliť do kufra?

Ak sa plánujete vybrať so svojím štvornohým miláčikom na letnú dovolenku, nemali by ste zabudnúť na základné veci, ktoré sa určite zídu a môžu zachrániť pohodu počas vytúženého oddychu, a to pre vás aj vášho psíka.

-lekárnička (obväzy, sterilná gáza, jódová dezinfekcia, prípravok na popáleniny, liek na hnačku, liek na alergické reakcie, roztok na čistenie očí a uší, liek proti zvracaniu, kliešte na pazúriky, sterilné rukavice, základné šitie)
-tienidlo pre psa – napr. malý slnečník alebo prepravka

-podložky na pláž, ak sa chystáte k vode
-misku na vodu – ideálne takú, z ktorej sa voda nevyleje ani v aute

-obľúbenú hračku do auta
-vôdzku dlhú aspoň 5 metrov, aby mal psík dostatok priestoru objavovať nové miesta a pritom ste ho mali pod kontrolou
-opaľovací krém alebo sprej vhodný pre psa
-obľúbenú stravu, na ktorú je váš pes zvyknutý doma

Cestujete do zahraničia? Potrebujete pas pre psa.

Pri ceste s vaším chlpáčom do zahraničia je potrebné riadiť sa nariadeniami Európskej únie. Z nich vyplývajú pravidlá pre prevoz psov cez hranice medzi štátmi EÚ, ale aj do krajín mimo EÚ. Váš pes by mal mať platný pas, tzv. PETPAS, ktorý je v zahraničí dokladom o platných očkovaniach. V tomto cestovnom doklade musia byť uvedené informácie o povinných očkovaniach proti besnote a psinke, ktoré by nemali byť staršie ako 1 rok, ako aj záznamy o ošetreniach proti parazitom. Pasy pre spoločenské zviera vám vydá Štátna veterinárna a potravinárska správa SR po preukázaní, že váš pes je označený mikročipom.

Pred vycestovaním je rovnako dôležité oboznámiť sa s pravidlami pre prepravu zvierat v krajinách, kam sa chystáte, a tiež týmu, cez ktoré budete prechádzať. 

Za najlepšiu letnú destináciu pre „psíčkarov“ zo Slovenska je považované Chorvátsko, kde na mnohých miestach vznikajú v ostatných rokoch pláže pre psy. Oblasťou, kde nájdete najviac pláži pre psy je Kvarner, konkrétne ostrov Krk a ostrov Lošinj. Tieto pláže sú pre domácich miláčikov upravené, nachádzajú sa tu smetné koše a vrecúška. Pri hľadaní ubytovania si dajte pozor, či je v danom zariadení pes povolený. Za ubytovanie vášho psíka si vo väčšine apartmánov majitelia účtujú denný príplatok.