xpatoro_3.jpg

Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili sme ich podľa časovej náročnosti. Poďte sa zapojiť s nami a nebuďte ľahostajní k tým, ktorí to potrebujú! Každá pomocná ruka je potrebná.

1) ADOPCIA ZVIERAŤA

Do časovo najnáročnejšej podpory jednoznačne patrí osvojenie si zvieraťa z útulku. Je to práca na plný úväzok na niekoľko rokov. Zvieratá z útulku môžu mať šrámy na duši, a preto je ich resocializácia a výchova poriadnou výzvou. Odmenou Vám však bude nekonečná oddanosť a láska, ktorú Vám zviera za Vašu starostlivosť venuje. Adopcia, či osvojenie zvieraťa do správnej a milujúcej rodiny je dôležitou pomocou, a predovšetkým cieľom všetkých útulkov. Získanie nového domova, je najväčšou odmenou pre každého psíka aj mačičku, ale aj pre ošetrovateľa. Ak viete, že so psom alebo mačkou chcete prežívať radostné chvíle a neplánujete absolvovanie výstav, je zvieratko z útulku tou najlepšou voľbou. Dajte im šancu a sami uvidíte, ako sa vám odvďačí.

Odporúčanie: neobracajte sa na inzeráty, ktoré ponúkajú "čistokrvné" zviera bez PP za nízke ceny. Zvyčajne o žiadne skutočne čistokrvné zviera nejde a môžete tak nevedomky podporiť niektorú z nelegálnych množiarní.

Stupnica časovej náročnosti: *****

2) VENČENIE PSÍKOV

Veľkou výpomocou je tiež venčenie útulkových psov, ktoré je z dôvodu náročnosti starostlivosti o zvieratá a pravidelnej údržby kotercov veľmi náročné zaradiť do každodenného programu správcov útulku. V okolí útulku si môžete naplánovať vychádzkovú trasu a spojiť príjemné s užitočným. Psíkovia ocenia vychádzky celoročne za každého počasia. Pred výjazdom do útulku si u ošetrovateľov overte, či sú voľní psíkovia k prechádzkam a nezabudnite doma preukaz totožnosti, ktorý sa vo väčšine prípadov predkladá pri odovzdaní psíka. Nejaký čas Vám venčenie zaberie, ale pri srdci vás môže hriať, že ste urobili dobrý skutok nielen pre psíkov, ale aj pre svoju kondíciu.

Stupnica časovej náročnosti: ****

3) MATERIÁLNA VÝPOMOC

Každý z nás si raz za čas urobí doma poriadok a rozhodne sa vyhodiť starú deku, vankúš, obliečky, uteráky alebo tričká. Nehádžte ich rovno do kontajnera. Zavolajte do najbližšieho útulku, či takéto vybavenie potrebujú a či im ho máte odviezť, alebo si ho vyzdvihnú. Urobíte si poriadok doma a psíci sa v chladnejších dňoch budú mať do čoho zababušiť.  

Čo môžete prinášať:

  • maškrty - veľké kosti, žuvacie tyčinky, vitamíny
  • hračky ako pre psíkov, tak pre mačičky
  • pelechy, misky, mačacie WC, škrabadlá, vôdzky, obojky
  • čisté staré deky, plachty, uteráky, prikrývky, bavlnené tričká
  • savé podložky - pod zvieratká po operáciách
  • vatové tampóny a tyčinky, hygienické obrúsky, sterilné gázy
  • čistiace prostriedky a dezinfekcia, po dohovore vedierka, lopatky, metličky...
  • krmivo - granule a konzervy pre psíkov a mačičky (dospelých, seniorov, šteňatá a mačiatka)

Stupnica časovej náročnosti: ***

4) FINANČNÁ POMOC

Schopnosť pomáhať zvieratám v tiesni je závislá od množstva finančných prostriedkov získaných darom od sponzorov a darcov. Náklady na prevádzku útulku - misky, pelechy, čistiace prostriedky, výdavky za energie a mnoho ďalších sú vo väčšine prípadov hradené z peňazí od sponzorov a darcov. Vďaka kampani "Pomôžte naplniť misky v útulkoch" sa útulkom výrazne ponižujú náklady na krmivo. Ak sa chcete pripojiť k darcom týmto spôsobom, vyhľadajte si vo vašom okolí útulok, do ktorého si môžete zájsť skontrolovať, ako s financiami nakladá. Za zaslané peniaze sa najčastejšie zaobstarávajú veci, ktoré sú akútne. Ak sa rozhodnete k pravidelnému zasielaniu súm, verte, že vám ošetrovatelia aj zvieratká budú nesmierne vďačné za pravidelnú podporu.

Stupnica časovej náročnosti: **


5) POMȎŽTE NAPLNIŤ MISKY V ÚTULKOCH

Tento rok beží už 6. ročník úspešnej kampane "Pomôžte naplniť misky v útulkoch". Podpora tejto kampane patrí medzi tie najjednoduchšie a časovo najmenej náročné. Nakupovať chodíme aspoň raz až dvakrát týždenne každý. Ak máme doma psíka, alebo mačičku, kupujeme im krmivo pravidelne, a preto pre nikoho z nás nebude táto forma pomoci znamenať žiadnu časovú záťaž. Spotrebitelia, ktorým nie je ľahostajný osud opustených zvierat, sa môžu zapojiť v období od 18. augusta do 2. novembra 2014 nákupom akýchkoľvek výrobkov značiek Pedigree® a Whiskas®. Po skončení kampane Spoločnosť Mars Czech, s. r. o., a Nadácia na základe množstva predaných výrobkov prerozdelí vybraným útulkom krmivo, ktoré pre ich prevádzkovateľa znamená výraznú finančnú úľavu. Ušetrené prostriedky útulok môže využiť na výstavbu kotercov alebo inú modernizáciu.

Stupnica časovej náročnosti: *

Autor článku: AMI Communications Slovakia
Foto: čokoládový Labradorský retríver Amadeo Golden Duckling - Erika Málková

Viac na: www.naplntemisky.sk