xcestovanie-so-psom-pessk.jpg

Nebaví vás už pred každou dovolenkou obvolávať známych, aby postrážili vášho psíka? Vyberte sa za cestovateľskými dobrodružstvami aj so svojím štvornohým miláčikom. Stačí sa len vopred pripraviť a spoločné cestovanie vôbec nemusí byť komplikované, ako na prvý pohľad vyzerá.

Pas spoločenského zvieraťa je nevyhnutnosťou

Cesta do zahraničia so psom sa nezaobíde bez návštevy veterinára, ktorý zhodnotí jeho zdravotný stav a vydá mu pas spoločenského zvieraťa.

 

Podobne ako váš cestovný pas, ide o úradný dokument, bez ktorého nemôže zviera vycestovať. Je v ňom uvedená jeho identita, platnosť vakcíny proti besnosti a splnenie všetkých potrebných ošetrení, aby mohol pes cestovať za hranice do konkrétnej krajiny.

 

Veterinár vydá pas iba identifikovanému zvieraťu, ktoré je označené mikročipom s 15-miestnym kódom alebo čitateľným tetovaním, ktoré bolo vykonané do 3. novembra 2011. Po tomto dátume musia mať všetky zvieratá mikročip.

 

Dobré vedieť:

 

  • Veľká Británia, Írsko, Fínsko a Malta požadujú pred vstupom navyše aj odčervenie.

  • Ak cestujete na Maltu, pripravte si pred vstupom poplatok 50 € za kontrolu dokladov zvieraťa a vydanie vstupného povolenia.

 

Komfortná preprava psa

Ak cestujete autom, určite ste už svojho miláčika prepravovali na kratšie vzdialenosti a viete, či je zvyknutý na plachtu alebo prepravný box.

 

Cestovanie lietadlom si vyžaduje viac zisťovania a veľa závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti. Väčšina z nich akceptuje psa ako cestujúceho, ktorého prepravu musíte nahlásiť pri kupovaní letenky.

 

Odporúčame zakúpiť si prepravný box, ktorý je schválený Medzinárodnou asociáciou leteckých prepravcov IATA. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, kedy by aerolinka odmietla vášho psíka prepraviť.

 

Príprava na cestu

Nové prostredie aj samotná cesta môže byť pre zvieratá na stresujúca, preto sa radšej vopred pripravte, aby ste mu zvládanie nových podmienok čo najviac uľahčili.

 

Ak psík ešte necestoval v prepravnom boxe, niekoľko dní pred cestou ho začnite cvičiť, aby si na box zvykol. Obmedzenie pohybu zatvorením do prepravky je pre neho niečo nové, na čo nie je zvyknutý a môžete mu spôsobiť zbytočný stres. Nechajte ho, aby si zvykol na prostredie boxu v domácom prostredí.

 

Častokrát má majiteľ psíka väčší problém s použitím prepravného boxu ako samotné zviera. Určite viete, že pes z vás napätie cíti. Nerobíte nič zlé a zvieraťu nijak neubližujete. Psíka v prepravke nemusíte neustále kontrolovať, zvoľte si pravidelné intervaly a uvidíte, že cestu bez problémov zvládne.

 

Ideálne je, ak celú cestu psík prespí, môže mu pomôcť prechádzka alebo aktivity, ktoré ho unavia. Pribaľte mu jeho obľúbenú hračku a nezabudnite, aby mal počas cesty prístup k vode (pri dlhších letoch pribaľte aj krmivo). Pred cestou sa poraďte s veterinárom, ktorý zvieraťu môže predpísať lieky na upokojenie, aby stres zvládlo lepšie.

 

Nové krajiny znamenajú nové parazity, ktoré sa psíkom môžu usadiť v ich kožuchu. Na prvý pohľad to možno tak nevyzerá, ale aj také krajiny ako Španielsko či Grécko majú iné podnebie, a preto sa tu vyskytujú aj iné druhy baktérii. Vhodné je preto vziať so sebou lieky proti parazitom alebo repelent.

 

Najdôležitejšia časť je dostatok krmiva. Dobre si pred cestou spočítajte, koľko ho budete potrebovať, aby ste nemuseli dokupovať iné, na ktoré nie je zvyknutý. Pre psíka je to ďalšia zmena, na ktorú by sa musel v krátkom čase adaptovať. Reakciou jeho tela sú často hnačky, ktoré nepridajú na dovolenkovej pohode ani vám, ani jemu.

 

Ideálne je tiež psíka pred cestou nekŕmiť a zachovať niekoľkohodinový odstup, aby mu neprišlo nevoľno. Pri ceste autom odporúčame robiť krátke pauzy, kedy sa so psíkom prebehnete a dostane malú maškrtu.