xtitulny-obrazok-pes.png

Každý psíčkar vie, že starať sa o psa, to nie je len tak. Sú rasy, ktorým sa treba venovať tak primerane, ale aj také, ktoré potrebujú špeciálne zaobchádzanie. Nech už máte akéhokoľvek psíka, určite nezabúdajte na základnú starostlivosť.

Hygiena

Či už máte psa na dvore, alebo v dome či v byte, treba dbať na to, aby bol čistý. Samozrejme, že ho neuchránime pred blatom. Skôr tým myslíme základnú starostlivosť napríklad o jeho oči, uši či srsť, vďaka čomu zabránime rôznym nepríjemným ochoreniam.

Oči

Zdravý pes má oči jasné a vlhké, s ružovým vnútorným viečkom. Niektoré psy sú na oči háklivé, napríklad Shar-pei, a preto im ich treba pravidelne čistiť. Na čistenie je vhodné používať navlhčený vatový tampón, a to buď čistou alebo borovou vodou. Pri roztokoch si všímajte aj dátum spotreby, aby ste psíkovi nespôsobili infekciu.

Uši

Psy majú buď stojace, alebo visiace uši. Aby ste predišli zápalom ucha či iným ochoreniam, pravidelne mu uši kontrolujte a čistite. Na čistenie sa používa vhodný roztok, väčšinou vo forme spreja, ktorý nastriekate a následne trochu ucho pošúchate a potom len jemne vytriete suchým tampónom. Ak má váš pes visiace uši, kontrolujte ich častejšie.

Ústa

Pri psoch treba dávať pozor aj na ich zuby a ďasná. Zuby by mali byť biele a ďasná ružové. Aby mali zdravý chrup a netrápil ich zápal ďasien, asi najlepšie je použiť zubnú tyčinku, ktorú pes rozhryzie a zároveň mu spomaľuje vznik zubného kameňa a posilňuje ďasná. Niektoré plemená sú na zuby náchylnejšie, a preto im treba zúbky chodiť čistiť.

 

Nos

Každé plemeno by malo mať vlhký nos. Niektoré však, napríklad Francúzsky buldoček, máva problémy s jeho vysychaním. V takom prípade je vhodné občas nos skontrolovať a v prípade potreby ho jemne natrieť, napríklad kokosovým olejčekom.

Srsť

Každý pes má iný typ srsti a plzne iným spôsobom. Čo sa týka kúpania, psy s krátkou srsťou by sa mali kúpať iba v prípade, že sú špinaví, prípadne tak dvakrát ročne. Psy s dlhou srsťou, naopak, treba kúpať častejšie, a to každého štvrť roka. Po kúpaní je vhodné psa poriadne osušiť, aby sme predišli kožným problémom.

 

Plemená, ktoré majú pokrčenú kožu, je vhodné utierať do sucha aj po prechádzke, ak vonku pršalo či snežilo. Sú totiž náchylnejšie na rôzne kožné ochorenia.

 

Česanie

Plznutiu sa vo väčšine prípadov nevyhnete, ak nemáte zrovna bezsrstého psa. Starostlivosť o srsť spočíva v jej pravidelnom česaní, pričom frekvencia sa líši od typu plemena. Na krátku srsť nám stačí gumený hrebeň a pri dlhšej býva často potrebné použiť kovový hrebeň či nožnice.

 

Pravidelná starostlivosť o srsť je nevyhnutnosťou najmä o dlhosrstých plemien, no vždy závisí aj od typu srsti.

Pazúry

Bežné aktivity vašich štvornohých miláčikov by vám mali zaistiť ich obrusovanie. Sú však prípady, kedy treba zasiahnuť a pazúry ostrihať. Predídete tak bolesti či poraneniu. Strihajú sa špeciálnym strihačom psích nechtov. Ak si na strihanie netrúfnete, vedia vám ich ostrihať aj samotní veterinári alebo sa o ne postarajú v psích salónoch.

Veterinárna starostlivosť

Základom starostlivosti o psa sú aj preventívne prehliadky.  Veterinár si väčšinou psa najskôr odváži, na čo používa špeciálne určené váhy. Následne skontroluje pazúry, srsť, uši a ďalšie časti tela.

 

Odporučí vám vhodné očkovanie a antiparazitiká, vďaka ktorým bude váš psík chránený pred parazitmi a inými špecifickými a často vážnymi ochoreniami. Vakcíny aj antiparazitiká však pôsobia len určitý čas, preto sa treba vždy držať vakcinačného plánu a chodiť na pravidelné prehliadky.

 

Zhrnutie na záver

Mať psa, to nie je len o výchove, prechádzkach, hrách či hladkaní. Preto nezabúdajte na jeho pravidelnú starostlivosť, a to nielen, čo sa týka krmenia, pitia či spomínaných prechádzok. Aby váš pes bol zdravý a spokojný, netreba zabúdať na vyššie uvedené formy starostlivosti.