xbabatko-a-pes.jpg

Pri téme dieťa a pes sa ľudia delia väčšinou na dva protichodné tábory. Mnohí si myslia, že zviera k deťom prosto patrí a nevedia si predstaviť, že by ich dieťa vyrastalo bez domáceho maznáčika. Nájdu sa ale aj takí, ktorí si nemyslia, že je vhodné mať pri malom dieťati domáce zviera. Argumentujú rôznymi spôsobmi, no sú tieto argumenty správne?

 

 

Pri zaobstaraní si psa do domu alebo bytu je vhodné odpovedať si na niekoľko otázok. Ak ešte k tomu plánujete alebo máte doma dieťa, o to viac je treba sa zamyslieť a zhodnotiť, či sú na to pripravení a či je to pre nich vhodné.

 

Máte doma psíka a plánujete prírastok?

Mnoho rodín ma domáceho maznáčika ešte pred narodením či dokonca plánovaním dieťaťa. Niektorí ho dokonca berú ako svoje dieťa. Ak ste v takejto situácií, mali by ste rozmýšľať nad tým, či váš štvornohý kamarát nebude žiarliť. Je váš psík zvyknutý na deti? Myslíte, že sa naučí akceptovať nového člena rodiny? A naopak, ako bude dieťa reagovať na neho? Čo ak dostane alergiu?

 

Takisto treba porozmýšľať nad tým, či zvládnete starostlivosť aj o dieťa, aj o vaše domáce zvieratko. Predsa, už to nebude len o granuliach, vodítku, hygienickej a veterinárnej starostlivosti. Pribudnú tam výdavky na plienky, hračky, detské vybavenie a rôzne ďalšie veci.

 

Deti už máte a chceli by ste psíka?

Ak už dieťa alebo deti máte, no domáce zvieratko ešte nie, zvážte odpovede tieto otázky. Budete sa vedieť postarať aj o dieťa aj o psa? Kto sa o neho postará, ak budete chcieť ísť na dovolenku? Budete ho brávať so sebou? Je váš byt či dom dosť veľký a vhodný na to, mať psa?


Staršie psy sa vedia o dieťa pekne starať. Strážia si ho a dávajú na neho pozor. Šteniatko k nemu bude jemné a zabaví ho. No vždy však treba mať na pamäti, že dieťa netreba nechávať so psom samé a bez dozoru. Nikdy totiž neviete, ako sa stane nehoda. Budú sa naťahovať o hračku a niekde sa napríklad buchnú.


Samozrejme, niektoré rasy psov majú k deťom vyššiu toleranciu, no aj tak ich netreba dráždiť. Nový člen rodiny by mal teda pochádzať zo spoľahlivého zdroja. Viete si tak overiť, či je psík spoľahlivý a ako sa chová k deťom. Či už ide o čistokrvného psa od chovateľa alebo psíka z útulku, je vhodné poznať jeho históriu.

 

Tipy, ako naučiť deti zaobchádzať so psom

Malé bábätká ešte nemajú dosť jemnú motoriku na to, aby sa vedelo zvieratka dotýkať. Často ho len schmatne, čo môže dosť bolieť. Treba mu preto vysvetliť, že voči zvieratku sa musí správať jemne. Ak sa tak správa, pochváľte ho. Ak nie, ukážte mu, ako sa to robí správne.


Takisto, ak sa príliš rýchlo presúva k psíkovi, môže to brať ako ohrozenie. A čo uprené hľadenie do očí? Tomu by som sa tiež vyvarovala. A čo s tým, keď pije alebo sa krmí? V tomto prípade treba dieťaťu vysvetliť, že psíka musí nechať na pokoj. Pes by si to totiž mohol zle vysvetliť a brániť si svoje jedlo. To isté platí aj pritom, keď spí.

 

Psie rasy, ktoré sú vhodné k deťom

Niektoré rasy psov sa označujú ako vhodnejšie pre rodiny s deťmi. Medzi tie najpriateľskejšie rasy patrí napríklad Bígl. Tento malý psík je hravý a poslušný. Ďalším vhodným psím plemenom je aj Bulldog. Či už americký alebo francúzsky, patrí k verným a pokojným plemenám. Možnou nevýhodou je, že patrí k tým, čo si radi zdriemnu.


Z tých väčších plemien si spomenieme Labradora a Zlatého retrievera. Tieto plemená sú stelesnením rodinného psa. Sú priateľské, učenlivé a veľmi lojálne. Ideálnym strážcom detí je Novofundlandský pes. Deti miluje a chráni ich pred nebezpečenstvom. Bonusom je, že vyzerá ako veľký plyšák. Tieto psy bývajú veľmi vnímavé a trpezlivé.Pes má na rodinu pozitívny vplyv. Celá rodina sa učí byť chápavejšia a starostlivejšia. A to nielen o seba, ale aj o druhých. Prežívajú pocit zodpovednosti a učia sa trpezlivosti. Ak sú deti vychovávané so zvieraťom, majú v ňom svojho psieho priateľa. Pes vycíti, ak nie je niečo v poriadku. Príde a pomáha im v ťažkých chvíľach. je pre nich kamarátom, na ktorého sa môžu spoľahnúť.