Encyklopédia psov

AUSTRÁLSKY OVČIAK

Originálny názov: Australian Shepherd, Iný názov: 
FCI kód: 1/1/342
FCI Skupina FCI 1: Ovčiaky a pastierske psy
Krajina pôvodu Austrália
Využitie Pastierske plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb náročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám dobrý
Terajšie určenie spoločník
ovčiarsky pes
canisterapeut
záchranár
Priemerný vek 12 - 14 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
18 - 28 kg
výška
Výška
46 - 58 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Stredné plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 342

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 1 : Ovčiaky a pastierske psy
Sekcia 1 : Ovčiarske psy
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:    http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/342g01-en.pdf

«

Celkový vzhľad
austrálsky pastiersky pes je dobre vyvážený, mierne predĺženého formátu, strednej mohutnosti a veľkosti, so sfarbením, ktoré je veľmi rôznorodé. Je pozorný, živý, pružný, aktívny, pevný a svalnatý bez hrubosti. Má srsť strednej dĺžky a štruktúry. Chvost je kupírovaný alebo prirodzene krátky .

Veľkosť, proporcie a substancia
Veľkosť: ideálna výška pre psy je 51–58 cm, sučky 46–53 cm. Na úkor veľkosti sa však nemá obetovať kvalita.
Proporcie: pri meraní od predhrudia po zadnú časť stehien a od kohútika po zem je austrálsky pastiersky pes mierne dlhší než vysoký.
Substancia: pevne stavaný s primeranými kosťami. Psy vyžarujú mužnosť bez toho, aby boli hrubé. Sučky sú jemnejšie, ale nemajú ľahké kosti.

Hlava: má čisté obrysy, je silná a suchá. Jej veľkosť by mala byť primeraná k telu.
Papuľa: rovnako dlhá alebo trocha kratšia ako temeno. Pri pohľade zboku sú horné línie temena a papule rovnobežné, oddelené primeraným, dobre vyznačeným čelovým sklonom. Papuľa sa mierne zužuje smerom k ňucháču a je na konci zaoblená.
Výraz: vyjadruje vnímavosť a inteligenciu, je pozorný a dychtivý.
Pohľad má byť čulý, ale priateľský.
Oči: hnedé, modré, jantárové alebo akákoľvek ich kombinácia, vrátane škvŕn a mramorovania. Majú mandľový tvar, nie sú vypúlené ani vpadnuté. Modroškvrnité a čierne psy majú čierne pigmentované viečka. Červenoškvrnité a červené psy majú pečeňovo pigmentované viečka.
Uši: trojuholníkové, primeranej veľkosti a hrúbky, nasadené vysoko na hlave. Keď pes spozornie, zlomia sa dopredu alebo nabok ako ružičkové ucho. Stojacie alebo visiace uši sú vážnou chybou.
Temeno: ploché alebo mierne vyklenuté. Výbežok medzitemennej kosti môže mierne vystupovať. Temeno je rovnako dlhé ako široké.
Čelový sklon: primeraný, dobre vyznačený.
Ňucháč: modroškvrnité a čierne jedince majú čierno pigmentovaný ňucháč a pysky. Červenoškvrnité a červené jedince majú pečeňovo (hnedo) pigmentovaný ňucháč a pysky. Škvrnité jedince smú mať drobné ružové škvrnky, ktoré však nesmú presiahnuť 25% plochy ňucháča pri psoch nad 1 rok, čo sa pokladá za závažnú chybu.
Chrup: kompletná sada silných bielych zubov, mala by tvoriť nožnice alebo kliešte.
Diskvalifikácia: podhryz alebo predhryz o viac ako 0,3 mm. Ak sa zuby nedotýkajú kvôli tomu, že stredné rezáky sú krátke a inak je zhryz správny, nepokladáme to za podhryz. Zuby polámané alebo chýbajúce následkom nehody sa nepenalizujú.

Krk, horná línia, telo
Krk: mocný, primerane dlhý, pri kohútiku mierne klenutý, dobre vsadený do pliec.
Horná línia: chrbát rovný a silný, pevný a vodorovný od kohútika až po bedrové hrbolce.
Krížová kosť: primerane klesá.
Hrudník: nie široký, ale hlboký, najnižšie miesto siaha po lakte.
Rebrá: dobre klenuté a dlhé, nie súdkovité ani ploché.
Dolná línia: primerane vtiahnutá.
Chvost: rovný, kupírovaný alebo prirodzene krátky, nemá presahovať 10 cm.

Predné končatiny
Plecia: lopatky dlhé, ploché, pomerne blízko pri kohútiku a posadené dozadu. Rameno, ktoré by malo byť približne rovnako dlhé ako lopatka, zviera približne 90° uhol s líniou pliec, s prednými končatinami, ktoré sú rovné a smerujú kolmo na zem.
Končatiny: rovné a mocné. Kosti sú silné, skôr oválne než okrúhle.
Nadprstia: stredne dlhé, veľmi mierne klenuté. Vlčie pazúriky sa môžu odstrániť.
Labky: oválne, kompaktné, pevne zovreté, prsty dobre klenuté. Vankúšiky sú hrubé a pružné.
Zadné končatiny
Vzdialenosť zadných končatín je rovnaká ako vzdialenosť predných končatín v pleciach. Zauhlenie panvy a stehna je rovnaké ako zauhlenie lopatky a ramena, tvorí približne pravý uhol.
Kolená: jasne vyznačené, päty sú primerane zauhlené.
Päty: krátke, kolmé na zem a paralelné pri pohľade zozadu. Vlčie pazúriky sa musia odstrániť.
Labky: oválne, kompaktné, pevne zovreté, prsty dobre klenuté. Vankúšiky sú hrubé a pružné.

Osrstenie
Srsť: strednej štruktúry, rovná až vlnitá, odolná voči počasiu, stredne dlhá. Podsada môže byť rôzne hustá v závislosti od podnebia. Srsť je krátka a hladká na hlave, ušiach, na prednej strane predných končatín a pod pätami. Zadné strany predných končatín majú zástavy, na zadných končatinách sa tvoria nohavice . Hriva je výraznejšia pri psoch než pri sučkách. Netypické osrstenie je závažnou chybou.
Farba: modroškvrnitá, čierna, červenoškvrnitá, červená, s bielymi znakmi alebo bez nich, s pálenými (medenými) miestami alebo bez nich. Línia bieleho límca na koži nepresahuje kohútik. Biela je prípustná na krku, hrudníku, končatinách, spodnej strane papule. Biela lysinka a biely znak na hrudi, ktorý dosahuje 10 cm od spodnej strany, ak sa meria vo vodorovnej línii lakťov. Biela na hlave by nemala dominovať a oči musia byť úplne ohraničené pigmentom. Škvrnité jedince zvyknú vekom tmavnúť.
Diskvalifikácia: biele striekance, t. j. biela farba na tele medzi kohútikom a chvostom, po stranách medzi lakťami a zadnými končatinami pri všetkých farbách.

Pohyb: austrálsky pastiersky pes má plynulý, voľný a ľahký pohyb. Pohyb je pružný s plynulým, výdatným záberom. Predné a zadné končatiny sa pohybujú rovno a paralelne s centrálnou líniou tela. Ako sa rýchlosť zvyšuje, labky (predné a zadné) sa približujú k centrálnej osi psa, pričom chrbát zostáva pevný a rovný. Austrálsky pastiersky pes musí byť aktívny a schopný okamžite zmeniť smer alebo typ pohybu.

Chyby:
Diskvalifikácia:
• podhryz alebo predhryz väčší než 0,3 mm,
• biele striekance, čo znamená biela na tele medzi kohútikom a chvostom, po stranách medzi lakťami a zadnou stranou zadných končatín pri všetkých farbách.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 12364x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 8789x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 7823x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 7724x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 6567x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 5918x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 5534x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 5501x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 4849x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 4358x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
Inzeráty k plemenu: AUSTRÁLSKY OVČIAK
Pezinok
s PP: áno
Cena: dohodou
Křepice u Hustopečí
s PP: áno
Cena: 1200 €
Moldava nad Bodvou
s PP: áno
Cena: 1000 €
Senica
s PP: áno
Cena: dohodou
Křepice u Hustopečí
s PP: áno
Cena: dohodou
Křepice u Hustopečí
s PP: áno
Cena: 1200 €
Budča
s PP: áno
Cena: 700 €
praha
s PP: áno
Cena: 200 €
Křepice u Hustopečí
s PP: áno
Cena: 600 €
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky