xYorksir.jpg

Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť vyvinula špeciálne krmivá radu Breed Health Nutrition, ktoré zodpovedajú potrebám plemien psov ako jorkšír, čivava, labrador a mnohých ďalších.

Rad Feline Breed Nutrition od Royal Canin spĺňa nutričné požiadavky a obsahuje všetko potrebné pre spokojnosť čistokrvných plemien ako napríklad Mainská mývalia mačka a Britská krátkosrstá mačka.

Aké sú najčastejšie chyby chovateľov pri kŕmení psov z hľadiska zdravej výživy?

  • Strava nie je prispôsobená veku, plemenu/veľkosti, životnému štýlu, zdravotným citlivostiam a fyziologickému stavu psa či mačky, a tým zvieratá nedostávajú zo stravy potrebnú výživu.
  • Nepravidelné kŕmenie a nedodržiavanie odporúčaných dávok. Mal by sa rešpektovať takzvaný kŕmny rituál – teda kŕmiť na rovnakom pokojnom mieste, v rovnakom čase a po jedle psa  nechať odpočinúť.
  • Pridávanie nadmerných množstiev nutričných doplnkov (pamlsky, odmeny) ku dennej dávke. Je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie v nadväznosti na aktivity a kondíciu psa alebo mačky, aby sa predchádzalo nadváhe a obezite.
  • Kŕmenie zvyškami ľudskej stravy, mliekom a kosťami. Pes ani mačka sa nemôžu stravovať ako človek, majú úplne inú mikroflóru v čreve, nie sú prispôsobení na ľudskú stravu.
  • Korenené a slané jedlá môžu spôsobiť ochorenie obličiek alebo zápal pankreasu. Kosťami môžeme upchať tráviaci trakt alebo spôsobiť zápaly a perforácie čreva. Kravské mlieko psy a mačky nevedia dobre tráviť, môžeme im tým  spôsobiť hnačky.                                                      

Pri výbere krmiva je potrebné zameriavať sa na overené prémiové značky s dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami, ktoré majú široké portfólio produktov. Chovateľ si tak vie vybrať vhodný produkt pre individuálneho jedinca s rôznymi potrebami a citlivosťami.

„V prípade krmív Royal Canin využívame len vysoko stráviteľné bielkoviny LIP (low indigestible protein), ktoré majú stráviteľnosť vyššiu ako 90 %. Medzi tieto bielkoviny patria vybrané hydinové proteíny, sójový proteínový izolát, vybrané bravčové proteíny alebo pšeničný glutén a iné. Často využívame aj hydrolyzované bielkoviny, ktoré sú za účasti enzýmov rozložené na menšie časti, a tým sú menej alergénne a lepšie stráviteľné pre organizmus. Najlepším laickým ukazovateľom kvality krmiva je dobrá kondícia zvieraťa bez sklonu k úbytku hmotnosti alebo k nadváhe, zdravá koža a kvalitná srsť a v neposlednom rade malé množstvo formovaných a nezapáchajúcich výkalov. A samozrejme krmivo musí psovi a mačke chutiť,“ vysvetlila MVDr. Lucia Repová, veterinárka z Royal Canin.

Vhodné krmivo pre Jorkšírskeho teriéra

Krmivo YORKSHIRE TERRIER od Royal Canin je špeciálne navrhnuté pre jorkšírov a pomocou kombinácie borákového oleja a biotínu posilňuje mäkkosť a lesk srsti. Farbu zlepšuje patentovaná receptúra „intensive colour“. Polyfosfáty sodíka, ktoré zachytávajú vápnik prítomný v slinách, pomáhajú obmedziť tvorbu zubného kameňa a štruktúra granule mechanicky očisťuje zuby psa pri hryzení. Krmivo obsahuje prírodné ochucovadlá, aby bol uspokojený aj ten najrozmaznanejší jorkšír. Zložením prispieva aj k udržaniu vitality a k povestnej dlhovekosti tohto plemena.

 

Vhodné krmivo pre Čivavu

Krmivo CHIHUAHUA od Royal Canin pomáha obmedziť tvorbu zubného kameňa, obsahuje totiž polyfosfáty sodíka, ktoré zachycujú vápnik prítomný v slinách, a vďaka štruktúre granúl zároveň zuby mechanicky čistia. Pre miniatúrne čeľuste čivavy sú granuly prispôsobené veľkosťou, tvarom aj štruktúrou tak, aby sa dali bez problémov rozhrýzť. Navyše vybrané prírodné príchute stimulujú chuť  aj tej najmaškrtnejšej čivavy. Špeciálne zloženie krmiva zaručuje redukciu objemu a zápachu stolice.

Pre splnenie výživových požiadaviek mačky je potrebná strava , ktorá berie do úvahy kritériá súvisiace s jej životným štýlom, vekom, zdravím, pohlavným stavom, špecifickými vlastnosťami plemena a tiež osobitnou citlivosťou. Potreby  mačiek sú tak rozdielne, ako je odlišná ich stavba tela a vzhľad. Dôležité nutričné požiadavky pre spokojnosť jednotlivých plemien mačiek obsahuje rad Feline Breed Nutrition.

Mainská mývalia mačka

Kombinované krmivo ušité na mieru

  • Nové vlhké krmivo obsahuje koncentrovanú energiu s prispôsobenou textúrou
  • Podporuje zdravie kože, srsti, kostí a kĺbov
  • Granule napomáhajú chrániť kĺby mohutnej kostry, vďaka kombinácii chondroitínu, glukozamínu a rybieho tuku bohatého na EPA a DHA.
  • Emerald 10 - granula je prispôsobená neobyčajne veľkým čeľustiam Mainskej mývalej mačky. Podporuje hryzenie, a tak prispieva k dentálnej hygiene mačky.
  • Vďaka špecifickému zloženiu posilňuje funkciu kože ako ochrannej bariéry a dáva vyniknúť prirodzenej farbe a kráse srsti.

 

Britská krátkosrstá mačka

Vhodné kombinované krmivo ušité na mieru

Nové vlhké krmivo má upravený obsah energie a konzistenciu. Podporuje zdravie kože, srsti a močového systému. Vďaka výnimočným vlastnostiam granúl Amethyst 12  sú granuly pre britské krátkosrsté mačky ľahšie uchopiteľné . Podporuje správnu dentálnu hygienu vďaka na mieru vytvorenej štruktúre granulky, ktorá mechanicky očisťuje chrup. Maximálne posilňuje funkciu srdcového svalu vďaka zvýšenému obsahu taurínu, L-karnitínu, EPA-DHA a antioxidantov.

Autor článku: Miroslava Labašová