x822D3388.JPG

Štvornohých priateľov človeka, ktorí pomáhajú zrakovo postihnutým ľuďom, môžete aj tento rok podporiť na Vianočnej charitatívnej zbierke. O živote a poslaní vodiacich psov sa viac dozviete počas štyroch adventných týždňov už od 26. novembra 2015 v Tesco Lamač. Návštevníkov čaká tím dobrovoľníkov a psíky z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. Verejnosť sa dozvie viac o programe výcvikovej školy, o možnostiach podpory a zapojenia sa do jej činnosti .

Vianočná charitatívna zbierka pre vodiacich psov štartuje už  vo štvrtok, 26. novembra 2015 od 15:00 do 19:00, v Tesco Lamač. Verejnosť má tak možnosť podporiť dobrovoľným príspevkom chov, výchovu a výcvik štvornohých pomocníkov pre zrakovo postihnutých ľudí. Počas štyroch adventných týždňov sa návštevníci zoznámia so samotnými vodiacimi psíkmi a dozvedia viac o programe Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave.

„Zbierka sa koná v OC Galéria Lamač v priestoroch Tesco Lamač vo štvrtky a piatky v čase od 15.00 do 19:00, soboty a nedele od 10:00 do 18:00. Ľudia sa na vyhradenom mieste stretnú s našimi dobrovoľníkmi, ktorí im poskytnú informácie o činnosti výcvikovej školy, programe, možnostiach zapojenia sa či podpory. Nebudú samozrejme chýbať ani naši psíci, ktorých môžu návštevníci do sýtosti vyhladkať. Za dobrovoľný príspevok si môže každý vybrať drobný darček ako poďakovanie za podporu,“  uviedla Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave.

Vyzbieraná suma v rámci Vianočnej charitatívnej zbierky bude použitá na dofinancovanie chovu, výchovy a výcviku vodiacich a asistenčných psov, ktorých poslaním je pomáhať zrakovo postihnutým ľuďom pri samostatnom a bezpečnom pohybe.

„Veľkou pomocou sú pre nás aj sponzori, ktorí nám poskytnú krmivo,  kynologické pomôcky prostredníctvom daru alebo za výhodnejšie ceny. Takým je napríklad spoločnosť Royal Canin, ktorá nám dodáva kvalitné krmivo šité na mieru,“ dodala Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy trénuje najmä labradorské retrívre, ktoré majú od roku 2007 z vlastného, účelového chovu. Keďže majú labradory veľkú chuť do jedla, často trpia obezitou a problémami s kĺbmi a kosťami.

„Labrador preto potrebuje krmivo, ktoré mu pomáha udržiavať ideálnu váhu a podporuje vývoj silných kostí a kĺbov. Granuly by mali obsahovať zvýšené množstvo bielkovín (30 %) a menej tukov (13 %), L-karnitín, ktorý zaisťuje lepšie spaľovanie tukov, pes teda nepriberá a cíti sa fit. Vhodné krmivo pre labradora obsahuje aj psylium a jačmeň. Tie umocnia pocit sýtosti, takže labrador bude spokojný i po podaní menšieho množstva krmiva,“ vysvetlila MVDr. Lucia Repová z Royal Canin.

Dobrovoľníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy počas Vianočnej charitatívnej zbierky záujemcom radi podrobne vysvetlia aj ďalšie možnosti podpory vodiacich psov.

„Pre tých, ktorí majú radi originálne oblečenie máme projekt „pestva.sk“, kde nás môžu podporiť prostredníctvom zakúpenia tričiek s originálnymi kresbami od rôznych slovenských ilustrátorov. Tých, ktorí sa zaujímajú o proces vzniku vodiaceho psa, radi upozorníme na projekt Adopcia, v ktorom si človek virtuálne vyberie konkrétneho psíka a finančne ho podporuje. Ako adoptívny rodič následne  dostáva o psíkovi pravidelné informácie ako sa mu darí a aké robí pokroky v našom programe. Ak chcú ľudia podporiť našu činnosť nefinančne a priložiť ruku k dielu, máme pre nich pripravený dobrovoľnícky program Výchovy a Dogsittingu, v ktorom dostanú šteniatko do svojej domácnosti a reálne sa zapoja do formovania jeho osobnosti ako budúceho psieho pomocníka,“ doplnila Katarína Kubišová.

Vianočná charitatívna zbierka sa uskutoční v Tesco Lamač v dňoch:

26. novembra 2015 - 29.novembra 2015,

03. decembra 2015 - 06. decembra 2015,

10. decembra 2015 - 13.decembra 2015,

17. decembra 2015 - 20. decembra 2015,

(štvrtky a piatky od 15:00 do 19:00 a soboty a nedele od 10:00 do 18:00).

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP) v Bratislave zabezpečuje účelový chov, výchovu, výcvik, odovzdanie psa klientovi a tyflokynologický servis (pomoc a poradenstvo v oblasti kynológie vodiacich psov). Za 20 rokov existencie (od roku 1995) tu vycvičili a odovzdali klientom 117 vodiacich a 2 asistenčné psy, 35 z nich je v súčasnosti v aktívnej službe.

Aktuálne informácie nájdete na www.vodiacipes.sk.

Autor článku: Miroslava Labašová