xJorsir_(5).jpg

Kedysi boli hlavným pomocníkom anglických baníkov a úhlavným nepriateľom myší či potkanov. Dnes im patrí ctené miesto v náručí žien a zákaz pre nich neplatí ani na miestach, kde psie laby zvyčajne vkročiť nemôžu. Na Slovensku patria medzi TOP obľúbené plemená. Už o pár dní bude jorkšírskym teriérom venovať svoju pozornosť celý svet, pretože 14. mája oslávia svoj medzinárodný deň.

Z anglických baní na voňavé vankúše

Hoci je dnes jorkšírsky teriér najpopulárnejšou ozdobou žien, ešte v 18.storočí lovil na myši, krysy a potkany v domácnostiach svojich pánov a v anglických baniach. Predchodcami dnes už chutne vyčesaných salónových krásavcov boli dvakrát väčšie, strapaté a dlhosrsté psy, ktoré sa zabývali aj na anglickom grófstve zvanom Yorkshire. Len málokto vie, že v porovnaní s ostatnými trpasličími plemenami sa jorkšír radí medzi tie pracovité.

Z kedysi pracovitého plemena sa stal miláčik žien, ktorý banícke prostredie vymenil za voňavé vankúše hneď, ako si ho obľúbili dámy z vyššej spoločnosti. Ide o veľmi živé a hravé plemeno známe svojou hodvábnou srsťou a dlhovekosťou.

Pozor na zubný kameň a obezitu

Aj napriek dlhovekosti jorkšírov môžu ich majitelia počítať s viacerými zdravotnými problémami. Ich príčinou je plak a zubný kameň, ktorý sa často usadí na ich malých čeľustiach. V extrémnych prípadoch to vedie k veľmi bolestivému obnaženiu koreňov zubov a psy strácajú chuť do jedla. V krmivách sú tieto plemená vyberavé a je potrebné podporovať ich apetít. Zároveň však treba dávať pozor na obezitu, ktorej môžeme predísť pravidelným pohybom, ktorý milujú. Nároční sú tiež na údržbu srsti, ktorá je nutná z dôvodu, aby neprišli o jej prirodzený lesk, nedošlo k lámaniu, vysušeniu alebo k jej premasteniu.

Pozor na výber vhodného krmiva

Harmonický rast jorkšírskeho teriéra zabezpečíme správnou stravou. Najdôležitejšie je obdobie od narodenia šteniatka až po koniec jeho rastu, teda čas intenzívneho vývoja. Vhodnou stravou sa  nám podarí predísť aj zdravotným ťažkostiam.

,,Bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály a vitamíny – všetky nutričné látky z krmiva majú svoju vlastnú úlohu. Ich nadbytok, ale aj nedostatok môže byť pre zdravie šteňaťa nebezpečné,“ vysvetľuje veterinárna lekárka spoločnosti Royal Canin Dominika Kališová. Pri výbere vhodného krmiva musíme brať do úvahy veľkosť šteňaťa, plemeno, vek a špecifiká daného plemena. Nesprávnym výberom stravy môžeme podľa - veterinárky navodiť zvieraťu už v útlom veku zdravotné problémy s doživotnými následkami.

Špeciálne vyvinutým krmivom je Yorkshire Terrier od Royal Canin, ktoré je určené len pre tento druh plemena. Obsahuje kombináciu borákového oleja a biotínu, čím posilňuje mäkkosť a lesk srsti jorkšíra. Jej farbu zase zlepšuje patentovaná receptúra ,,intensive colour“. Krmivo napomáha aj obmedzeniu tvorby a ukladaniu zubného kameňa vďaka polyfosfátu sodnému, ktorý zachytáva vápnik prítomný v slinách. Výborným pomocníkom sú aj samotné granule, ktoré svojou štruktúrou mechanicky čistia zuby psa pri prežúvaní. Krmivo tiež obsahuje prírodné ochucovadlá pre uspokojenie aj toho najrozmaznanejšieho psa. Zložením prispieva aj k udržaniu vitality a povestnej dlhovekosti jorkšíra.

Dôležité je dávkovanie krmiva

Počet kŕmení je potrebné po odstave s narastajúcim vekom šteňaťa meniť. Na konci rastu umožňuje zdravá výživa prejsť na bežnú kŕmnu dávku podávanú jeden až dvakrát denne pre dospelých psov. ,,V prvých týždňoch, po odstave, je dobré začať štyrmi porciami denne, potom prejsť na tri, a napokon, asi v polovici rastu, na dve porcie denne. V ideálnom prípade by sa množstvo potravy malo rozdeľovať na základe rastových kriviek jednotlivých plemien psov a podľa ich špecifických požiadaviek alebo na základe sledovania váhy zvieraťa,“ prezrádza Dominika Kališová. Podľa nej je základným pravidlom kŕmenia, aby šteňa dostávalo dávku odpovedajúcu jeho hmotnosti. Ak strava psovi prospieva, nemusíme ho meniť. ,,V prípade kvalitného krmiva nie je nutné psíkovi dávať vitamínové a minerálne doplnky, keďže krmivo obsahuje presný a vyvážený pomer nutričných látok,“ radí veterinárna lekárka z Royal Canin.

Okrem potravy je však pre všetky psie plemená podstatné, aby mali dobré miesto na spanie a dostatok pozornosti od svojho pána.