xjack_Russel_Terrier-Images-Photos-Animal-000040.jpg

Myslíte si, že vášmu štvornohému miláčikovi stačí tá istá strecha nad hlavou ako Vám? Mýlite sa. Každý pes či mačka totiž potrebuje svoje vymedzené územie s bezpečným úkrytom. Toto teritórium potrebujú psy aj mačky pre svoje súkromie, pocit bezpečia, či odpočinok. Vo voľnej prírode by si dokázali vytvoriť vlastný brloh, no doma im ho musíte vytvoriť vy sami. Okrem vhodného pelechu, potrebuje váš domáci miláčik priestor na kŕmenie, stravu šitú na mieru a vždy čerstvú vodu.

Aké je ideálna miska a krmivo  pre psa a mačku?

Domáci miláčikovia by mali mať zvlášť svoju vlastnú misku na krmivo a zvlášť na vodu.. Vhodné sú ťažké a stabilné misky, napríklad kameninové misky, či misky z nehrdzavejúcej ocele s protišmykovým dnom. Miska na vodu má byť vždy plná čerstvej vody, naopak miska na krmivo by mala byť väčšinu dňa prázdna. Krmivo si vždy starostlivo vyberte podľa veľkosti a veku. K dispozícii sú dokonca aj krmivá priamo šité na jednotlivé plemená psov alebo mačiek Napríklad, ak máte doma Jack Russel Teriéra, pre ktorého je charakteristická dynamická povaha, ideálnym krmivom pre jeho zdravý vývoj je krmivo so špeciálnou receptúrou navrhnuté priamo na mieru tomuto aktívnemu plemenu.

„Jack Russel je veľmi živé, hravé a inteligentné plemeno. Z hľadiska výživy je veľmi dôležitý obsah energie, ale tiež bielkovín, fosforu a vápnika, aby si udržiaval svalovú hmotu a vitalitu. Keďže patrí medzi plemená malého vzrastu, býva často náchylný na vznik a tvorbu zubného kameňa Krmivom vieme obmedziť tvorbu zubného kameňa vďaka polyfosfátu sodnému, ktorý dokáže vychytať voľný vápnik zo slín. Obsah borákoveho oleja pomáha posilniť funkciu kože ako bariéry a udržuje zdravie kože a srsti,“ vysvetlila MVDr. Dominika Kališová z Royal Canin.

Kam umiestniť psie lôžko v bežnom byte?

Ak sa rozhodnete osvojiť si psa, treba mu vyhradiť miesto v byte už od začiatku. Vhodné je miesto, kde nie je prievan, veľké teplo ani zima a tam, kde sa bude môcť uchýliť vo dne i v noci. Výber takéhoto miesta musí byť dobre premyslený, aby nebol narušený chod domácnosti a zároveň mal psík zaručený pokoj.

Aké je vhodné lôžko pre psa?

Pes potrebuje pohodlné a čisté lôžko. Samotná podlaha je vhodná na ležanie len počas leta, keď je veľmi teplo. Každý pes je iný, niektorým vyhovuje mäkká podložka, iným nízky pelech, kde sa môžu pohodlne natiahnuť.

Má mať pes mäkkú podstielku?

Väčšina psov mäkkú podložku nepotrebuje, no ak ju má rád, vhodný je vyšší matrac alebo poduška z umývateľného materiálu. Krátkosrstým a zimomravým psom vyhovuje kožušina alebo plyš, pretože sú mäkké a teplé. Dôležité je udržiavať podstielku čistú, a preto je vhodné vyvarovať sa vankúšom plneným perím, ktoré sa ťažko čistia.

Prútený kôš. Áno alebo nie?

Na trhu natrafíme na množstvo pletených výrobkov ako sú koše. Vyzerajú síce veľmi pekne, no z praktického hľadiska nemusia byť vhodné. Napríklad prútie je veľmi atraktívnym materiálom pre ohrýzanie a môže sa stať, že pes tieto úlomky zhltne. Taktiež čistenie prútených výrobkov je náročnejšie, a preto je oveľa vhodnejším materiálom pre domácich miláčikov napríklad plast.

Ako zabezpečiť balkón, aby bol bezpečný pre psa?

Ak chcete, aby sa váš pes mohol pohybovať po aj na balkóne, ako prvé by ste mali skontrolovať zábradlie a upraviť ho tak, aby pes nemohol vypadnúť. Psíka nikdy nezatvárajte na balkóne, prípadne ho nenechávajte bez dozoru. Taktiež mu zabezpečte stály prístup do bytu. Vhodné je tiež vytvoriť mu tienisté závetrie, kde sa bude môcť pes pohybovať a cítiť sa dobre. Ležanie na studených dlaždiciach je vhodné len v lete, no aj vtedy by mal mať pes k dispozícii aspoň nejakú podložku.

Ako zabezpečiť byt, aby sa pes nezranil?

V dnešnej dobe je každá domácnosť plná elektrospotrebičov, a ak máte doma šteňa alebo hravého psa, treba myslieť na jeho bezpečnosť. Hryzenie káblov sa môže stať pre psa osudným, preto treba všetky vodiče odstrániť z dosahu psa alebo ich poriadne zabezpečiť.  Chránené musia byť aj vykurovacie a varné telesá, na ktorých sa pes môže popáliť. Rizikom sú aj nestabilné ťažké predmety, ktoré môže pes na seba stiahnuť a ublížiť si.

Sú okrasné rastliny rizikom?

Určite áno a dokonca veľkým. Keďže väčšina týchto rastlín obsahujú jedy, sú pre psa  aj mačku veľmi nebezpečné. Mali by sa preto vyhnúť styku napríklad s oleandrom, orchideou, či difenbachiou, ktoré sú jedovaté. Rastliny, ktoré majú tŕne, ostne alebo chĺpky môžu psovi spôsobiť podráždenie kože, spojiviek, slizníc alebo vyvolať alergiu.

Z potravín je pre psa toxická napríklad čokoláda. Pes ju nedokáže stráviť a jej požitie spôsobuje otravu tela. Mliečna a horká čokoláda obsahuje teobromid, ktorý môže  psovi spôsobiť dokonca smrť. V prípade podozrenia, že pes požil čokoládu je nutné vyhľadať veterinárneho lekára.

Čo je potrebné zabezpečiť psovi v záhrade?

Ak bývate v dome so záhradou je dôležité, aby bol riadne oplotený a zabránil psovi zabehnúť alebo vbehnúť  na cestu. Vždy je nutné mu zabezpečiť prístrešok, prípadne búdu, kde sa bude môcť schovať pred slnečným žiarením, prípadne dažďom. A to rovnako pre malého aj veľkého psa. Aj so psami, ktoré sa nachádzajú celodenne na záhrade, je potrebné chodiť na pravidelné prechádzky. Tie mu poskytnú kontakt so psími kamarátmi a taktiež priestor pre trénovanie psíka na rôzne situácie, ktoré sa na ulici môžu vyskytnúť.

Aké je vhodné lôžko pre mačky?

Mačky majú vo všeobecnosti rady svoj pokoj. Každá mačka žijúca v byte alebo v dome potrebuje preto svoje miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Pelech, ktorý sa rozhodnete pre mačku vytvoriť musí zodpovedať jej veľkosti, ale taktiež povahe. Dôležité je, aby bolo lôžko mäkké, čisté a na teplom mieste. Ak máte napríklad veľké plemeno ako napríklad Britskú krátkosrstú mačku, mali by ste jej zabezpečiť viac miesta. AJ Britská krátkosrstá mačka si rovnako ako ostatné mačky rada poleňoší aj počas dňa na svojom obľúbenom mieste mimo členov rodiny. Toto mačacie plemeno je mierumilovnej povahy, vhodne aj k deťom. Tiež je pre ňu charakteristická krásna hustá srsť.  Ak chcete, aby mala vaša Britka krásne lesklú srsť, podávajte je krmivo špeciálne vyrobené pre je špecifické potreby tohto plemena s obsahom vysoko stráviteľných živočíšnych bielkovín, ktoré jej dodávajú dostatok energie, ale nezaťažujú jej trávenie.

„Súčasný trh ponúka vysokokvalitné krmivo aj priamo pre plemená ako napríklad Britská krátkosrstá mačka. Je to plemeno s pevnou kostrou a svalstvom, preto je dôležitý obsah vysokokvalitných bielkovín a správny prísun minerálnych látok a vitamínov. Dokonca sú k dispozícii aj kapsičky priamo určené pre  toto plemeno a sú vhodné najmä pre mačky, ktoré majú tendenciu byť vyberavé pri granuliach,“ uzavrela Dominika Kališová, veterinárna lekárka z Royal Canin.

Autor článku: Miroslava Labašová