x822D3450.JPG

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave aj tento rok predstaví verejnosti prácu a poslanie štvornohých priateľov človeka, ktorí uľahčujú život zrakovo postihnutým ľuďom. Na Dni adoptívnych rodičov sa dozviete ako môžete podporiť budúcich vodiacich psíkov, ako sa psy pripravujú na svoje poslanie, koľko trvá výcvik a odovzdanie vodiaceho psa zrakovo postihnutému, či ako by sa verejnosť mala správať k vodiacim psom.

V nedeľu, 2. októbra 2016 od 14:00 do 18:00 hod sa po druhýkrát otvoria brány Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave pre širokú verejnosť.  Akcia s názvom „Deň Adoptívnych Rodičov“ je v prvom rade poďakovaním ľuďom, ktorí podporujú výcvik budúcich vodiacich psíkov, ale taktiež príležitosť naučiť sa ako sa k vodiacim psom správať, či vyskúšať si chôdzu s bielou palicou. Okrem stretnutia so psami z programu Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy sa môžu návštevníci tešiť na:

  • krátke filmy o výchove, výcviku a práci vodiacich psov,
  • múzeum Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy, 
  • chôdzu s bielou palicou,
  • súťaže bez zraku,
  • informačné vstupy o práci výcvikovej školy spojené s krátkymi ukážkami,
  • besedu s držiteľom vodiaceho psa,
  • či poradenstvo o správnej výžive psov.

Výcvik špeciálne vycvičených pomocníkov zrakovo postihnutých ľudí nie je vôbec jednoduchý.  V prvom rade je potrebné mať k dispozícii psa, ktorý má vhodnú povahu. Z toho dôvodu máme účelový chov, v ktorom chováme psy, ktoré sú povahovo vhodné na túto prácu. To znamená, že sú ľahko ovládateľné človekom, radi pre človeka pracujú a majú trošku nižší temperament, ako je u labradora bežné,“ vysvetlila Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy trénuje najmä labradorské retrívre, ktoré majú od roku 2007 z vlastného, účelového chovu. Labradory sú známe chuťou do jedla, preto často trpia obezitou a problémami s kĺbmi a kosťami. „Labrador je náchylný na priberanie na váhe, preto potrebuje krmivo, ktoré mu pomáha udržiavať ideálnu váhu a zároveň podporuje vývoj kostí a kĺbov. Taktiež bývajú veľmi pahltný, preto majú granule pre Labradora špeciálny tvar s dierkou v strede, ktorá zabezpečuje dôsledné kúsanie a prežúvanie granúl. Granule by mali obsahovať zvýšené množstvo bielkovín, menej tukov a tiež L-karnitín, ktorý zaisťuje lepšie spaľovanie tukov, pes teda nepriberá a cíti sa fit. Vhodné krmivo pre labradora obsahuje aj psylium a jačmeň. Tie umocnia pocit sýtosti,“ vysvetlila veterinárna lekárka Dominika Kališová z Royal Canin.

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy aj tento rok obdaruje dvoch výnimočných podporovateľov - adoptívnych rodičov a troch výhercov súťaží. Odmenu venovala spoločnosť Royal Canin, ktorá je partnerom výcvikovej školy a dodáva pre vodiace psy kvalitnú výživu  na mieru, podľa špecifických potrieb vodiacich a asistenčných psov.

 „Manžel má dosť silné okuliare, dcéry majú okuliare a možno raz v živote bude niekto z nás takú pomoc potrebovať, tak sme sa snažili tie peniažky niekde rozumne umiestniť. A pokiaľ nám to práca a finančné možnosti dovolia, budeme dlhodobými sponzormi naďalej,“ povedala minulý rok dlhoročná adoptívna „mama“ vodiacich psíkov z Nitry.

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP) v Bratislave zabezpečuje účelový chov, výchovu, výcvik, odovzdanie psa klientovi a tyflokynologický servis (pomoc a poradenstvo v oblasti kynológie vodiacich psov). Za 21 rokov existencie (od roku 1995) tu vycvičili a odovzdali klientom 127 vodiacich a 2 asistenčné psy, 35 z nich je v súčasnosti v aktívnej službe.

 

Pozn.:Upozorňujeme, že Deň Adoptívnych Rodičov sa bude konať iba v prípade priaznivého počasia nakoľko vnútorné priestory školy sú malé a nevhodné na tento typ akcie.

Autor článku: Miroslava Labašová