xdanie.JPG

V útulku skončia ročne tisíce nechcených psov a mačiek. Najkritickejším obdobím pre nich je čas po Vianociach či pred letnými prázdninami, kedy ako nepotrebný darček skončia na uliciach. Čo vlastne znamená mať psa alebo mačku? Ako sa stať ich zodpovedným majiteľom? Aj na tieto a ďalšie otázky hľadali odpovede deti na bratislavských základných školách.

Na základe dostupných údajov hovoríme celoslovensky ročne o tisícoch zvierat. Odhadom sa dá povedať, že by to mohlo byť okolo štyri tisíc psov a mačiek,“ prezradila počet nechcených zvierat aktivistka Zvieracieho ombudsmana, Dorota Kráková. Čísla však môžu byť aj vyššie, nakoľko na Slovensku sa presná evidencia nevedie. Najviac zvierat je vyhodených po Vianociach. ,,Na ulici často končia nechcené vianočné darčeky, ale stáva sa tak aj po jarných a jesenných háraniach feniek, kedy sa rodí veľa nechcených šteniatok,“ povedala Kráková, podľa ktorej je situácia podobná aj začiatkom leta, kedy deti dostanú zviera ako odmenu za dobré vysvedčenie a vzápätí si rodiny uvedomia, že na dovolenku ho zobrať neplánujú.

Zodpovedné musia byť už aj deti

Keďže domáci miláčikovia do rodín pribúdajú najčastejšie na základe prianí tých najmenších, spoločnosť Royal Canin sa spolu s mestskou časťou Bratislava Nové mesto rozhodla, že k zodpovednosti musia byť vedené už aj deti. Ako sa stať starostlivým majiteľom psov a mačiek sa od apríla učili deti na bratislavských školách.  Išlo o žiakov druhého ročníka základných škôl Sibírska, Za kasárňou a Jeséniová.  Žiaci sa na pôde školy interaktívnou formou naučili, ako má vyzerať správna výživa psov a mačiek, osvojili si úlohy milujúceho majiteľa či triky správneho venčenia. Na odborné prednášky sa môžu deti tešiť až do konca školského roka.

Myslíme si, že je dôležité, aby deti vedeli, že psík nie je hračkou, s ktorou sa chvíľu pohrajú, a potom ju hodia do kúta. Každé zvieratko je živým tvorom so svojimi potrebami a nárokmi a v tomto zmysle treba deti vzdelávať. Oddelenie školstva mestskej časti Bratislava- Nové Mesto preto privítalo prednášky spoločnosti Royal Canin. Deti sa dozvedia aj zaujímavosti ako napr., že psík nemôže jesť čokoládu, či to, že psík vidí prevažne čierno-bielo. Veríme, že táto iniciatíva prispeje k tomu, aby čo najmenej psíkov skončilo na ulici, či v útulku pre zvieratá,“ uviedla Mgr. Lucia Sedlačíková, referent oddelenia školstva pre ZŠ z miestneho úradu Bratislava - Nové Mesto.

Nie je to len o teórii

Prednášky sú spojené aj s názornými ukážkami priamo od odborníčky. Do kruhu zvedavého detského publika sa totiž zakaždým posadí veterinárna lekárka Dominika Kališová zo spoločnosti Royal Canin so svojím psom Danielom. Jej úlohou je nielen zaujať žiakov, odpovedať na ich otázky, ale  im aj ukázať, ako má v praxi vyzerať napríklad správny prístup ku psom a mačkám a starostlivosť o ne.  „Stretnutie so žiakmi je skvelá príležitosť ako im priblížiť skutočnú podstatu starostlivosti o domáce zvieratá. Je veľmi dôležité, aby deti vedeli, že zaobstarať si psa alebo mačku je záväzok na celý život. Musia si uvedomiť, že to nie len o hre pokiaľ je šteniatko, ale 100% starostlivosť je nutná niekedy aj 18 rokov. Deti sú veľmi šikovné a už v tomto veku si uvedomujú dôležitosť tohto záväzku. Avšak pravidelné pripomínanie týchto faktov je najmä na strane rodičov, čo tiež nemusí byť vždy jednoduché,“ vysvetlila Dominika Kališová.

Veterinárna lekárka deťom smeruje aj niekoľko upozornení. Radí im, aby si domáceho miláčika nevyberali podľa toho, ktorý sa im zdá najkrajší. Pred výberom šteniatka by si totiž mala zasadnúť celá rodina, ktorá by mala zvážiť, čo od nového člena očakáva. Akým životným štýlom príslušníci domácnosti žijú, koľko času sú ochotní na zviera obetovať, či sa to nebije s náročnosťou konkrétneho plemena a aký priestor by malo zviera v domácnosti k dispozícii. Pri výbere šteniatka treba myslieť na to, ktoré plemeno sa k dieťaťu hodí. Nie sú pre ne vhodné nervózne typy alebo príliš temperamentné. Výbornými spoločníkmi sú napríklad boxer, labrador či bígel, ale aj medzi krížencami sa nájde mnoho psov a mačiek, ktoré sú vhodné ku deťom.

Zviera ako partner

Deti začínajú psov vnímať ako partnerov na hranie už v predškolskom veku, kedy sú už natoľko vyspelé, že si dokážu osvojiť základné správania sa k psíkovi, k čomu ich vedie aj veterinárka z Royal Canin. Učí deti, aby sa nedotýkali cudzieho psa bez súhlasu majiteľa, aby zviera nevyrušovali pri jedle. Je správne, ak deti vedia, že ťahanie za uši či chvost je nebezpečné.

Školopovinné deti sa už môžu zapájať do starostlivosti o zviera. Aj preto im Dominika Kališová počas prednášok vysvetľuje napríklad zásady kŕmenia alebo venčenia. Deti by nemali chodiť so psom von bez dospelého dozoru, a to najmä v prípade, že pes nie je vychovaný. Venčenie je tiež samostatná kapitola. Deti by mali vedieť, kedy a kde môžu psa venčiť voľno, že venčenie nie je len o hre, ale aj o zbieraní výkalov. 

Adopcia alebo kúpa šteniatka?

Šteniatka z internetových bazárov sú často chorľavé, a to čo ich budúci majiteľ ušetrí na kúpe, neskôr investuje do návštev veterinára. ,,Zvieratká z útulkov sú vďačnejšie, možno si vybrať, aké chceme – čistokrvné, krížence, staršie, mladé, temperamentné alebo pokojné,“ myslí si aktivistka Kráková, ktorá rodičom radí, aby pred kúpou zvieraťa navštívili útulok spolu so svojim dieťaťom, ,,Aby videli, kam môže ľudská nezodpovednosť viesť a viedli tak svoje deti k úcte voči všetkému živému,“ uzavrela aktivistka Zvieracieho ombudsmana Dorota Kráková.

 

Autor článku: Miroslava Labašová