xRoyal_Canin_foto_(4)_1.jpg

Bolesti hlavy, závraty, potenie. Spôsobujú vám ťažkosti tropické letné teploty, ktoré nie sú ničím výnimočným už ani v našich zemepisných šírkach? Váš domáci miláčik trpí spolu s vami a možno ešte väčšmi. Popáleniny tlapiek, prudké hnačky či rýchla dehydratácia. To všetko môže postretnúť vášho psa. Vyvarujte sa preto najväčším letným nepriateľom.

Radšej zima než letné trópy

Najťažšie znášajú horúčavy staršie psy a tie, ktoré sú obézne. Vo všeobecnosti však platí, že psy majú rýchlejší metabolizmus, chýbajú im potné žľazy na koži, a preto trpia nedostatočnou termoreguláciou. Ak je teda teplo vám, váš miláčik je na tom ešte horšie. Psy sú totiž lepšie pripravené na zimu, preto majú telo prirodzene pokryté srsťou. Radia sa medzi teplokrvné zvieratá a svoju telesnú teplotu udržujú na úrovni 38°C. Pre ich dostatočné ochladzovanie je dôležitý pravidelný prísun tekutín. Voda z  organizmu psov mizne pri zrýchlenom povrchovom dýchaní, kedy sa odparuje z povrchu ich dýchacích ciest, vďaka čomu dochádza k ochladeniu zvieraťa.


Pozor na rozpálené chodníky či znečistenú vodu

Jedným z množstva letných nepriateľov domácich miláčikov sú rozpálené chodníky. Za kratší koniec ťahajú v lete najmä majitelia, ktorí bývajú v meste. Zelene je málo, park v nedohľadne, ale pes musí ísť na vzduch minimálne dvakrát za deň. Ak sa neviete vyhnúť betónovým či asfaltovým chodníkom, voľte trasu, ktorá je aspoň čiastočne zatienená. Rozpálené chodníky totiž môžu spôsobiť bolestivé popáleniny tlapiek. ,,Základom všetkého je prevencia a v horúčavách nechodiť so psom na rozpálené povrchy. Treba si uvedomiť, že rozpálený asfalt má niekedy aj o 15°C viac ako je teplota prostredia a psy aj keď majú prirodzene hrubšie vankúšiky na packách, pred touto vysokou teplotou ich nemusia ochrániť,“ upozorňuje veterinárka spoločnosti Royal Canin Dominika Kališová. Ak už vidíte, že pes má bolestivé spálené vankúšiky, okamžite vyhľadajte veterinára, ktorý určí stupeň popálenia a nasadí adekvátnu liečbu.

Miluje váš pes rybníky či vodné nádrže? Pri letnej prechádzke si dávajte pozor na znečistenú vodu, ktorá môže potrápiť tráviaci trakt vášho miláčika. Po vypití znečistenej vody mu totiž hrozia prudké hnačky. V malých stojatých vodnatých plochách počas priameho slnečného žiarenia dochádza rýchlo k premnoženiu baktérií, ktoré vyvolávajú hnačky aj u psov. ,,Ak je voda zakalená alebo má zmenenú farbu, je lepšie psovi zakázať túto vodu piť. Hnačky sú veľmi nebezpečné, keďže rýchlo dochádza k dehydratácii organizmu, ktorá je v lete ešte viac nebezpečná,“ radí  veterinárna lekárka Dominika Kališová. Lekára je potrebné vyhľadať okamžite, ak je hnačka prudká a vodnatá.

Psa nenechávajte v aute

Tragické následky môže mať nielen zabudnuté dieťa v aute, ale aj domáci miláčik. Idete na nákup, vyzdvihnúť balík na poštu alebo na rýchlu návštevu? Ak by mal váš pes zostať zatvorený v aute, radšej ho nechajte doma. Auto sa totiž rýchlo rozpáli a teplota v ňom sa dokáže vyšplhať skutočne vysoko za pár minút. Vždy platí, že v aute odstavenom na slnku je dvojnásobne vyššia teplota ako mimo neho. Keď je vozidlo vystavené priamemu slnku, teplota v ňom dosahuje až 70 °C.  Tak ako platí, že behom niekoľkých minút sa teplota v zatvorenom aute vyšplhá veľmi vysoko, aj pes, ktorý zostane v aute sa počas horúceho dňa dokáže veľmi rýchlo dostať do stavu, ktorý môže byť nezvratný a končí fatálne. ,,Telo sa počas horúčavy rýchlo vyčerpá, dostane sa do šokového stavu a následne nemusí pomôcť ani rýchla odborná pomoc. Je veľmi mylné, ak si niekto myslí, že pootvorené okno je dostačujúce a pes v aute vydrží bez ujmy,“ vysvetľuje veterinárka.  


Vyhýbajte sa zbytočným teplotným záťažiam

Nebezpečenstvo prehriatia hrozí najmä plemenám, ktoré majú kratšiu papuľu (napr. boxer, mops, a pod.). Vyššiemu riziku sú vystavené aj kvôli anatomickému usporiadaniu dýchacích ciest. U plemien so skrátenou čeľusťou je vyššie riziko kvôli skráteným horným dýchacím cestám a mäkkému ťažkému podnebiu. ,,U týchto plemien ako napríklad anglický buldog alebo mops je prehriate veľmi nebezpečné a dokáže prísť ku komplikáciám veľmi rýchlo,“ prízvukuje Dominika Kališová.

V prípade, že bývate v byte, vytvorte svojmu psovi pohodlie na mieste, kde sa vzduch hýbe, nie však v prievane. Pri veľkých horúčavách je dôležité ranné vetranie a počas dňa nechajte byt zatemnený. To znamená zatiahnuté žalúzie, rolety, zatvorené okná i dvere. V obchodoch už dnes kúpite špeciálne chladiace matrace pre psov, ale stačiť by vám mohol aj vlhký uterák, ku ktorému sa pes pritúli, ak mu bude horúco. Nezabudnite na prístup k vode pred odchodom do práce.

Ak žijete v rodinnom dome, kde sa zviera zdržiava vonku, nezatvárajte ho do koterca, ktorý je na slnku. Ideálne miesto pre neho je v tieni stromu alebo pod strieškou s pravidelným prísunom vzduchu. Misku s vodou mu nezabudnite schovať pred slnkom. Rovnako ako vám nechutí horúca voda, tak ani psovi. Ak je to možné, vodu mu vymeňte viackrát za deň. Máte doma nevyužité pieskovisko alebo detskú vaničku? Vytvorte z nich bazén, v ktorom sa váš pes môže rýchlo schladiť.


Dbajte aj na skladovanie krmiva

Misku s vodou je vhodné pri každej výmene vody umyť. Žalúdočné ťažkosti však môžu mať psy nielen zo znečistenej vody. Dôvodom môže byť aj krmivo, ktoré ste zle uskladnili. Krmivo je dôležité umiestniť na chladné miesto a nie na priamom slnku. Granule by mohli pri teplote vyššej ako 25 ºC zhorknúť a potrápiť psí žalúdok. Takéto krmivo spoznáte po výraznom zápachu. Vyberajte suché miesto. Šarapatu môže spôsobiť aj vlhké prostredie, v ktorom krmivo splesnivie. ,,Ideálne je skladovať krmivo pri teplote od 5 do 25°C, nikdy nie na priamom slnečnom svetle. Po otvorení ho správne uzatvorte, aby ste predišli vniknutiu neželaného hmyzu. Ak je konzerva otvorená medzi kŕmeniami, vždy ju treba uchovávať v chladničke. Ak máme podozrenie, že je krmivo pokazené alebo páchne, nikdy ho psovi nepodávajte,“ odporúča Dominika Kališová, veterinárna lekárka Royal Canin.

 

Na dovolenku len s balíkom prvej pomoci

Až si svojho miláčika plánujete zobrať na dovolenku, na cestu vyrazte v skorých ranných hodinách alebo práve naopak v  neskorých večerných. Doprajte mu časté prestávky a v aute nastavte klímu na primeranú teplotu. Takýmto teplotným „šokom“ je však vždy lepšie zviera zbytočne nevystavovať.

Cesta lietadlom je pohodlnejšia nielen pre vás, ale aj pre vášho miláčika. Na palubu lietadla smú väčšinou psy vážiace menej ako 8kg. Aerolínie vám zabezpečia aj potrebnú prepravnú klietku. Ak je váš miláčik väčší, cestovať musí v transportom boxe v batožinovom priestore.

Pred každou cestou do zahraničia je dobré navštíviť veterinárneho lekára, ktorému poviete do ktorej krajiny sa chystáte. Niektoré krajiny majú špecifické požiadavky na psov, ktorí prekročenia hranice. ,,Lekár tiež skontroluje, prípadne odporučí potrebné dokumenty, povinné očkovania a napríklad odčervnenie a upozorní majiteľa na možné riziká v danej krajine a ako pred nimi domáce zviera chrániť,“ doplnila veterinárka Dominika Kališová.

 

Autor článku: Miroslava Labašová