xDachshund_Puppy.jpg

Milujeme Vianoce – najobľúbenejší čas v roku. Páčia sa nám ligotajúce ozdoby, vyzdobené domovy, vianočné koledy či opakujúce sa popové piesne s vianočným obsahom. Rovnako sa tešíme na vôňu sviatočného jedla a koláčov. To všetko by sme radi zdieľali s rodinou. Ale čo naši domáci miláčikovia?

Majú Vianoce rovnako ako my? Ako im môžeme zaistiť šťastné, bez stresu prežité Vianoce? Dobrá správa je, že sa to dá! No nie maškrtami, tými im v skutočnosti škodíme. Na Vianoce sa pre bezpečnosť svojich psíkov oblúkom vyhýbajte týmto veciam: stresu a obezite.

Na rozdiel od psíkov, ktorí zažili Vianoce, môžu byť sviatky pokoja pre menej skúsených trochu stresujúce. Vianočný blikajúci stromček, intenzívne upratovanie, úzkostliví majitelia – to všetko môže psíka vydesiť. Aj deti sa správajú počas Vianoc nepredvídateľne. Keďže psík netuší, prečo sa tieto zmeny dejú, môže pociťovať stres a úzkosť.

Ako sa môže správať pes v strese:

Začne sa schovávať

Prejavuje sa  hlasným štekaním

Môže vykonávať potrebu priamo doma

Začnú škriabať alebo ničiť nábytok, či iné veci v domácnosti

Môžu byť agresívne


Vytvorte doma pohodu

Pes je navyknutý na svoj denný režim. Má potrebu pútať na seba pozornosť a ak všetko ide ako hodiny, má pocit bezpečia. Ale na Vianoce sa každý správa nejako zvláštne. Do domu prichádza mnoho návštevníkov, nosia podivné krabice a všade to rozvoniava výborným jedlom. Na stole sú všakovaké dobroty: zákusky od výmyslu sveta, šunka a iné maškrty. Počas Vianoc by ste mali ustrážiť kilogramy nielen sebe a rodine, ale aj štvornohým priateľom. Obezita je práve v tomto období diskutovaná téma, a to nie nadarmo.

Ako znížiť stres? Jedlom určite nie!

  1. Začnite s vianočnými prípravami skôr a postupne počas niekoľkých týždňov, namiesto jedného či dvoch dní.
  2. Uistíte sa, že ozdoby sú netoxické.
  3. Zabezpečte psíkovi vlastný bezpečný priestor a nechajte mu jeho nevypraté kúsky (napríklad deku alebo pelech), ktoré obľubuje. Jeho miesto by malo ostať nedotknuté, nesnažte sa mu to preto upratovať. 
  4. Ponúknite mu kvalitné krmivo, určite nie naše jedlo, ktoré mu môže ublížiť. S tým súvisí aj skutočné ochorenie ohrozujúce psíka – obezita. Nejde len o kozmetický problém, ako si mnohí nahovárajú. Majitelia by preto nemali podľahnúť pokušeniu a psy neprekrmovať. Naopak by mali jedálniček patrične prispôsobiť.
  5. Na Štedrý deň dostanete darčeky. Zabaľte aj psíkovi malé prekvapenie, napríklad nejakú aktívnu hračku – tá poteší každého psíka.
  6. Nezabudnite ho pohladkať a zachovať rutinu, ktorú k svojmu pohodliu potrebuje (prechádzky, hra, pohladenie).

Obezita a stres u psov

Obezita ma stúpajúci celosvetový trend nielen u ľudí, ale aj u psov a mačiek (20-50 % podľa krajiny). „Je dôležité, aby pes alebo mačka mali správne vyváženú kŕmnu dávku so správnym zastúpením všetkých nutrientov. Ľudská strava nie je vhodná pre psov a mačky, najmä preto, že je solená a korenená a môže uškodiť organizmu zvieraťa.“ Dominika Kališová, veterinárka Royal Canin. V období zvýšenej psychickej záťaže, alebo v prostredí, kde na psa pôsobí oxidatívny stres, teda najmä v mestách znečisteným smogom, je vhodné podávať psom krmivo s obsahom hydrolyzovaného rybieho proteínu. Ten stres preukázateľne odbúrava a už po štrnástich dňoch kŕmenia bude zrejmé, že pes znáša stresové situácie omnoho ľahšie.

Vychádzky v zime a kŕmenie

Aj počas zimného obdobia je dôležité dodržiavať vychádzky a pobyt na čerstvom vzduchu. Avšak je dôležité si uvedomiť, že krátkosrtstý pes, žijúci v byte nemá dostatočné množstvo podkožného tuku a dĺžku prechádzky v chladnom počasí tomu musíme prispôsobiť. To platí aj pre psov žijúcich vonku na záhrade. „Aj psy žijúce vonku celoročne potrebujú pravidelné vychádzky ako psy žijúceho vnútri, tiež musíme brať ohľad aj na kŕmenie. Kŕmna dávka musí obsahovať dostatočné a vyvážené množstvo bielkovín a tukov a v neposlednom rade správny pomer minerálov a vitamínov.“ Dominika Kališová, veterinárka Royal Canin.

 

Autor článku: Miroslava Labašová