Encyklopédia psov

BELGICKÝ OVČIAK

Originálny názov: Chien de Berger Belge, Iný názov: Laekenois, Groenendael, Malinois, Tervueren
FCI kód: 1/1/15
FCI Skupina FCI 1: Ovčiaky a pastierske psy
Krajina pôvodu Belgicko
Využitie Služobné plemená
Náročnosť na výchovu náročný
Náročnosť na pohyb náročný
Vzťah k deťom dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám dobrý
Terajšie určenie spoločník
služobný pes
ovčiarsky pes
pracovný pes
strážca
vodiaci a asistenčný pes
Priemerný vek 12 - 14 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
20 - 30 kg
výška
Výška
56 - 66 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Krátka, dlhá
veľkosť
Veľkosť
Stredné plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 15

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 1 : Ovčiaky a pastierske psy
Sekcia 1 : Ovčiaky
s pracovnou skúškou

Štandard FCI:     http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/015g01-en.pdf

«

Plemeno sa delí na:
Malinois - krátkosrstý, farba srsti výhradne bledo hrdzavá s čiernymi končekmi chlpov. Biele znaky sú povolené na prsiach a prstoch.
Groenendael - dlhosrstý, farba srsti iba čierna, biele znaky možné na prsiach a prstoch.
Tervueren - dlhosrstý, farba srsti žltá s uhlováním (je uprednostňovaná) alebo šedá s uhlováním, obe tieto možnosti s čiernou maskou.
Lakenois - stredne dlhá, suchá, vlnitá a "drôtovitá" srsť v bledo hrdzavé farbe s možným tmavším "uhlováním" v rámci masky a na chvoste.

Celkový vzhľad
harmonicky stavaný pes stredných proporcií. Harmónia proporcií a hrdé držanie hlavy dávajú belgickému ovčiakovi vzhľad elegantnej robustnosti, ktorá je dedičstvom predstaviteľov tohto dobre prešľachteného plemena.

Hlava
je charakteristicky modelovaná, nie príliš dlhá, suchá, temeno a papuľa sú približne rovnako dlhé, papuľa smie byť nanajvýš o kúsok dlhšia, čo dáva celkovému vzhľadu výraz dokonalosti.
Ňucháč: čierny s dobre otvorenými dierkami.
Papuľa: stredne dlhá, smerom k ňucháču sa zužuje. Chrbát nosa je rovný, pri pohľade zboku prebieha rovnobežne s líniou čela. Otvor papule veľký a široký.
Pysky: tenké, napnuté a priliehavé. Silno pigmentované. Červenú farbu slizníc nesmie byť vidieť.
Líca: suché, dosť ploché, ale svalnaté.
Zhryz: silné, biele, pravidelné zuby sú hlboko vsadené do dobre vyvinutých čeľustí. Nožnicový zhryz, t. j. rezáky hornej čeľuste ľahko prekrývajú spodné tak, aby nestratili kontakt. Dotyk voľných koncov rezákov sa toleruje, tento kliešťový zhryz uprednostňujú pastieri.
Čelový sklon: mierny, ale zreteľný.
Nadočnicové oblúky: nemajú vystupovať. Papuľa musí byť pod očami viditeľne preliačená.
Temeno: stredne široké, s dobrými proporciami k dĺžke hlavy. Čelo je skôr ploché ako zaoblené, stredová línia málo výrazná, pri pohľade zboku prebieha čelová línia paralelne s chrbtom nosa.
Oči: stredne veľké, nie sú zapadnuté ani vypúlené, mandľového tvaru, hnedastej farby, pokiaľ možno tmavé. Okraje viečok sú tmavo pigmentované. Pohľad je priamy, čulý, bystrý a skúmavý.
Uši: vysoko nasadené, jednoznačne trojuholníkové a pevne vztýčené, primerane veľké. Ušnice sú v nasadení dobre zaoblené.

Krk: dobre odsadený, svalnatý, mierne predĺžený, smerok k pleciam sa rozširuje. Bez laloku.
Šija: mierne vyklenutá.

Predné končatiny
silné kosti, suché a silné svalstvo.
Plecia: lopatky sú dlhé, šikmé, plocho priliehajú. Tvoria s ramenom taký uhol, aby sa lakte mohli voľne pohybovať.
Ramená: majú sa pohybovať rovnobežne s pozdĺžnou osou tela.
Predlaktia: dlhé a svalnaté.
Nadprstia: mocné a krátke, kĺby sú suché, bez stopy rachitídy.
Labky: okrúhle, prsty dobre klenuté, tesne pri sebe, vankúšiky pevné a elastické, pazúriky tmavé a silné.
Zadné končatiny
mocné, ale nie nemotorné, zvislo postavené, musia sa pohybovať v jednej rovine s prednými končatinami.
Stehná: široké a svalnaté. Kolená ležia takmer kolmo pod bedrovými kĺbmi.
Predkolenia: dlhé, široké, svalnaté, päty dostatočne, ale nie prehnane zauhlené. Široké päty majú byť pokiaľ možno nízko umiestnené a svalnaté. Pri pohľade zozadu sú úplne paralelné.
Podpätia: pevné a krátke. Vlčie pazúriky sú nežiaduce.
Labky: okrúhle až mierne oválne. Prsty klenuté, tesne pri sebe, vankúšiky tučné a elastické, pazúriky tmavé a silné.

Telo: silné, ale nie ťažkopádne. Dĺžka trupu pri psoch zodpovedá približne výške v kohútiku. Sučky môžu byť mierne dlhšie.
Predhrudie: pri pohľade spredu nie je veľmi široké, ale nesmie byť úzke.
Hrudník: je primerane široký, má byť ale hlboký, ako majú všetky vytrvalé zvieratá. V hornej časti sú rebrá dobre vyklenuté.
Kohútik: výrazný.
Horná línia (chrbát a bedrá): rovné, široké, svalnaté.
Brucho: primerane vyvinuté, nemá klesať ani byť chrtovito vtiahnuté, v harmonickom oblúku, ktorý predlžuje hrudník.
Kríže: veľmi mierne zošikmené, nemajú byť prehnane široké.

Chvost: je dobre nasadený, pri koreni hrubý, stredne dlhý. V pokoji visí, dosahuje asi po päty, na konci tvorí oblúk. V pohybe je zdvihnutý a oblúk na konci je výraznejší, nikdy nesmie tvoriť hák alebo byť nesený nabok.

Osrstenie
Maska: musí ohraničovať horné a spodné pysky, kútiky a očné viečka ako jednoznačná čierna plocha.
Farba
Tervueren: plavá s čiernym zadymením (fauve charbonné) je najprirodzenejšia a uprednostňuje sa. Plavá má mať teplý tón, nemá byť svetlá ani vyblednutá. Jedince, ktoré nemajú farebný odtieň požadovanej intenzity, nemôžu byť ohodnotené známkou výborný, nesmú získať tituly CAC/CACIB a ani rezervné ocenenie.
Malinois (Melchener): povolená je iba plavá s čiernym odtieňom a maskou.
Groenendaels: povolená je iba jednoliata čierna farba.
Laekenois (Lakenser): plavá so stopami čierneho zadymenia (prímes čiernej srsti), hlavne na papuli a chvoste. Trocha bielej na hrudi a prstoch sa povoľuje.
Vlastnosti srsti: srsť majú belgické ovčiaky rôznej dĺžky, zloženia a štruktúry. Podľa srsti sa rozlišujú rôzne varianty tohto plemena. Všetky varianty musia mať srsť hustú, bohatú a dobrej štruktúry. Spolu s podsadou tvorí srsť výborný ochranný plášť.

Varianty
Dlhosrstý: krátka srsť na hlave, na vnútornej strane uší a končatinách, s výnimkou zadnej strany predných končatín od lakťov po nadprstia, kde sú strapce. Inde na tele je srsť dlhá a hladká. Bohatšia a dlhšia je na krku a hrudi, kde tvorí hrivu. Otvory ušníc sú chránené dlhými chumáčmi srsti. Srsť je od nasadenia uší nasmerovaná nahor a lemuje hlavu. Stehná sú pokryté veľmi dlhou, hustou srsťou tvoriacou tzv. nohavice. Aj chvost je pokrytý dlhou srsťou tvoriacou zástavu.
K dlhosrstému variantu patrí:
- Groenendael: jeho srsť je jednoliato čierna.
- Tervueren: plavá s čiernou prímesou je najprirodzenejšia a má sa uprednostňovať. Plavá má byť teplá, ani tmavá ani vyblednutá. Jedince, ktorých farebný odtieň nezodpovedá želanej intenzite, nesmú získať známku výborný. Nemôžu si ani nárokovať titul CAC/CACIB. Pre čiernu masku platí ako absolútne minimum výskyt na ôsmich miestach, na ktorých musí byť viditeľná koža čierno pigmentovaná: na oboch ušiach, oboch viečkach, oboch horných a dolných pyskoch.
Pre dlhosrsté jedince iné ako plavé s čiernou prímesou, pozri chyby osrstenia.
Chyby: vlnovitá, kučeravá alebo vlnitá srsť, prikrátka srsť. Pri groenendaelovi: červený lesk pri čiernej srsti, sivé „nohavice“. Pri tervuerenovi: nežiaduca je sivá, chybou je nie dosť intenzívny alebo vyblednutý tón plavej, absencia čiernej prímesi alebo čierna prímes vo forme platní na tele, nedostatočná maska alebo obrátená maska. Príliš výrazné zadymenie (čierna prímes) na tele je taktiež nežiaduce.
Krátkosrstý: veľmi krátka srsť na hlave, na vonkajších stranách uší a dole na končatinách, krátka na celom tele, o niečo dlhšia na chvoste a krku, kde srsť tvorí golier, ktorý začína pri nasadení uší a siaha po hrdlo. Okrem toho sú na zadnom okraji stehien strapce z dlhšej srsti. Chvost je huňatý.
Ku krátkosrstej variante patrí:
- Malinois (Melchener): krátkosrstý, plavý s čiernym zadymením (fauve charbonné) s čiernou maskou. Pre masku treba dbať na minimum osem pigmentovaných miest viditeľnej kože ako pri tervuerenovi. Krátkosrstý belgický ovčiak inej farby ako plavý s čiernym zadymením sa neuznáva.
Chyby: stredne dlhá srsť tam, kde má byť krátka, v krátkej srsti roztrúsená drsná srsť, zvlnená srsť. Úplná absencia čiernej prímesi, čierna prímes vo forme platní na tele, príliš výrazné čierne zadymenie na tele nie je žiaduce.
Drsnosrstý: charakteristický je drsný a suchý stav srsti, ktorá naviac pôsobí strapato. Dĺžka srsti na celom tele je asi 6 cm, na papuli a okolo očí však nemá byť taká dlhá, aby pes vyzeral ako barbet alebo briard. Papuľa musí byť naopak husto osrstená. Na chvoste nesmie byť zástava.
K drsnosrtému variantu patrí:
- Laekenois (Lakenser): drsnosrstý, plavý so stopami zadymenia najmä na papuli a chvoste.
Chyby: pridlhá, hodvábna srsť, zvlnená alebo krátka srsť, priveľa jemnej srsti roztrúsenej vo forme strapcov medzi drsnou srsťou, príliš dlhá srsť okolo očí a na spodnom okraji hlavy, huňatý chvost.
- Kríženie medzi jednotlivými variantami
Akékoľvek kríženie medzi variantami je zakázané. Vo výnimočných prípadoch sa môžu udeliť výnimky národnou chovateľskou komisiou. (Reglement 1974, Paríž).

Koža: elastická, ale tesne prilieha k telu. Viditeľné sliznice sú silno pigmentované.

Veľkosť: v priemere je žiaduca výška pre psy 62 cm, pre sučky 58 cm. Toleruje sa odchýlka 2 cm nadol a 4 cm nahor.

Pohyb: je živý, prirodzený a taký priestranný, ako je len možné. Belgický ovčiak je neustále v pohybe a zdá sa byť neunaviteľný. Jeho živý temperament ho viac núti pohybovať sa do kruhu ako v piamej línii.

Chyby: každá odchýlka od vymenovaných bodov sa pokladá za chybu, ktorej hodnotenie priamo závisí od veľkosti odchýlky.
Povaha: bojazlivý alebo agresívny.
Ňucháč, pysky a viečka: stopy straty pigmentu.
Chrup: slabý podhryz.
Oči: svetlé.
Plecia: strmé.
Zadné končatiny: slabé, málo zauhlené päty.
Labky: roztiahnuté prsty.
Chvost: príliš vysoko nesený, hákovitý, nesený nabok.
Osrstenie: bez podsady.
Farba: sivá, plavá príliš vyblednutá, nie dosť teplý tón, opačná maska.
Vylučujúce chyby
Chrup: výrazný predhryz alebo podhryz. Ak chýba 1xP1, nemá to vplyv na hodnotenie. Ak chýba 2xP1 alebo iný premolár, bez ohľadu na jeho umiestnenie, znižuje to známku. Ak chýbajú tri premoláre alebo dva moláre, je to dôvod na diskvalifikáciu.
Uši: ovisnuté uši alebo uši, s ktorými bolo manipulované.
Chvost: chýbajúci alebo kupírovaný chvost, vrodený kýpeť.
Farba: biele znaky inde ako na hrudi alebo prstoch.
Pri tervuerenoch a malinois chýbajúca maska.
Povaha: prehnane hrozivo alebo agresívne sa správajúce, ako aj príliš nervózne a bojazlivé psy sa majú diskvalifikovať. Pri posudzovaní sa kladie dôraz na pokojnú a srdečnú povahu.
Miery stredne veľkého psa s výškou v kohútiku 62 cm:
Dĺžka trupu (od hrudnej kosti po sedacie hrbolce): 62 cm.
Dĺžka chrbta (od kohútika po panvový hrebeň): 41 cm.
Obvod hrudníka: 75 cm.
Hĺbka hrudníka: 31 cm.
Vzdialenosť hrudníka od zeme: 31cm.
Dĺžka hlavy: 25 cm.
Dĺžka papule: 12,5–13 cm.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

 

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 12289x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 8704x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 7757x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 7540x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 6492x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 5859x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 5473x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 5383x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 4816x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 4325x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
Inzeráty k plemenu: BELGICKÝ OVČIAK
Třtice
s PP: áno
Cena: 750 €
Třtice
s PP: áno
Cena: 750 €
Vyšné Ružbachy
s PP: áno
Cena: dohodou
Galanta
s PP: nie
Cena: dohodou
Bratislava
s PP: áno
Cena: 200 €
Hronsek
s PP: áno
Cena: dohodou
BOM
Bratislava
s PP: áno
Cena: dohodou
Považská Bystrica
s PP: nie
Cena: v texte
Hronsek
s PP: áno
Cena: dohodou
Praha
s PP: áno
Cena: dohodou
Praha
s PP: áno
Cena: 650 €
Komarno
s PP: nie
Cena: 1 €
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky