Encyklopédia psov

ANGLICKÝ BULDOG

Originálny názov: Bulldog, Iný názov: English Bulldog, Buldog
FCI kód: 2/2.1/149
FCI Skupina FCI 2: Pinče, bradáče, molosoidy a švajčiarske salašnícke psy
Krajina pôvodu Veľká Británia
Využitie Služobné plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb nenáročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám veľmi dobrý
Terajšie určenie spoločník
strážca
Priemerný vek 10 - 12 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
22 - 25 kg
výška
Výška
31 - 40 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Krátka
veľkosť
Veľkosť
Stredné plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 149

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 2 : Pinče, bradáče, molosoidy a švajčiarske salašnícke psy
Sekcia 2.1 : Dogovité molosoidy
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:     http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/149g02-en.pdf 

«

Celkový vzhľad
hladkosrstý, zavalitý, pomerne nízky pes, široký, mocný a kompaktný. Masívna hlava, pomerne veľká v pomere k veľkosti psa, nie však natoľko, aby rušila celkovú súmernosť a vytvárala dojem deformovanosti či prekážala voľnému pohybu. Krátka, široká, zaoblená papuľa smeruje nahor. Telo je krátke, dobre zviazané, mocné, svalnaté končatiny sú v dobrej kondícii. Zadné končatiny sú dlhé a silné, ale o niečo ľahšie ako mohutné predné končatiny. Sučky nie sú také veľké a silné ako psy.

Charakteristika: vzbudzuje dojem rozhodnosti, sily a aktivity.

Hlava a lebka
lebka má veľký obvod, pred ušami by mal byť jej obvod asi taký ako výška v kohútiku. Pri pohľade spredu je veľmi vysoká od spodného okraja čeľuste po vrchol, je tiež veľmi široká a hranatá. Líca sú veľmi zaoblené a rozširujú sa do bokov až pod oči. Pri pohľade zboku je hlava od špičky nosa po koniec temena vysoká a krátka. Čelo je ploché, s voľnou a vráskavou kožou, ktorá príliš neovísa. Tvárové kosti sú výrazné, široké, hranaté a vysoké, medzi očami je hlboká priehlbina. Čelová brázda, ktorá je hlboká a široká až do polovice temena, je zreteľná až po výbežok medzitemennej kosti.
Tvárová časť
je od prednej časti lícnych kostí po ňucháč krátka a pokrytá vráskavou kožou.
Papuľa:  je krátka, široká, smeruje nahor a od kútika oka po kútik nosa je veľmi hlboká.
Ňucháč a nozdry: sú veľmi veľké, široké a čierne, nikdy nie pečeňové, červené alebo hnedé, horná časť ňucháča je zatlačená k očiam. Vzdialenosť vnútorného kútika oka (alebo od stredu čelového sklonu medzi očami) po koniec ňucháča nikdy nepresahuje dĺžku od špičky ňucháča po okraj spodnej pery. Nozdry sú veľké a široké s výraznou zvislou čiarou medzi nimi.
Pysky: sú hrubé, široké, ovisnuté a veľmi hlboké, po bokoch prevísajú cez spodnú čeľusť. Spredu sa dotýkajú spodnej pery a prekrývajú spodné pysky.
Čeľuste: sú široké, masívne a hranaté, spodná čeľusť dostatočne presahuje pred hornú a smeruje dohora. Pri pohľade spredu musí byť tvár symetrická podľa osi.
Oči: pri pohľade spredu sú umiestnené nízko na lebke, ďaleko od uší. Oči a čelový sklon sú v jednej rovine, v pravom uhle k čelovej brázde. Sú umiestnené ďaleko od seba, ale vonkajšie kútiky sú medzi obrysmi líc. Sú okrúhle, primerane veľké, ani vpadnuté ani vystupujúce, sú veľmi tmavé, takmer čierne, pri pohľade priamo dopredu nie je vidieť bielko.
Uši: vysoko nasadené, t. j. predné okraje uší sledujú obrys lebky v hornom rohu tohto obrysu tak, aby boli uši umiestnené čo najďalej od očí. Sú malé a tenké. Korektné sú ružičkové uši, t. j. poskladané dozadu a dovnútra, horný a predný vnútorný okraj je vytočený von a dozadu, pričom vidieť vnútornú časť ušnice.
Papuľa: čeľuste sú široké a hranaté so šiestimi malými rezákmi v rovnom rade medzi očnými zubami. Očné zuby sú ďaleko od seba. Zuby sú veľké a silné, keď je papuľa zavretá, nie je ich vidieť. Pri pohľade spredu je spodná čeľusť priamo pod hornou čeľusťou a paralelná s ňou.

Krk: primerane dlhý (skôr krátky než dlhý), veľmi hrubý, hlboký a silný. Vzadu je dobre klenutý, na hrdle s množstvom voľnej, hrubej, vráskavej kože  tvoriacej laloky po oboch stranách, siahajúce od spodnej čeľusti po hruď.

Telo: široký hrudník, v priemere hrubý, výrazný a hlboký. Chrbát je krátky, mocný, široký v pleciach, viditeľne užší v bedrách. Mierne klesá za plecami (najnižšia časť), stúpa smerom k bedrám (vrchol je vyššie ako vrchol v pleciach), smerom k chvostu je výraznejšie klenutý, vytvára oblúk (tzv. roach), čo je charakteristické pre toto plemeno. Rebrá sú dobre klenuté, brucho je vtiahnuté, neovísa.

Predné končatiny: plecia sú široké, šikmé a hlboké, veľmi mocné a svalnaté, vyvolávajú dojem pevného pripojenia k telu. Hrudný kôš: je priestranný, okrúhly a veľmi hlboký od horného okraja pliec po najnižšie miesto, kde sa spája s predhrudím. Je spustený medzi predné končatiny. V priemere je veľmi široký, okrúhly za prednými končatinami (nie je plochý, rebrá sú dobre zaoblené). Predné končatiny sú veľmi zavalité a mocné, dobre vyvinuté, umiestnené ďaleko od seba, hrubé, svalnaté a rovné, pôsobia zahnuto, avšak kosti sú veľké a rovné, nie krivé, krátke v pomere k zadným končatinám, nie však také krátke, aby zadok vyzeral dlhý alebo bol znemožnený pohyb.
Zadné končatiny: sú veľké a svalnaté, dlhšie než predné končatiny, akoby dvíhali bedrá. Päty sú mierne zauhlené, dobre spustené, končatiny sú medzi bedrami a pätami dlhé a svalnaté. Kolená sú oblé a mierne vytočené. Päty sú preto blízko pri sebe a labky sú vytočené.
Labky: predné sú rovné a veľmi mierne vytočené, stredne veľké a primerane okrúhle. Zadné sú okrúhle a kompaktné. Prsty sú kompaktné a hrubé, dobre klenuté, vysoké a výrazné.

Chvost: nízko nasadený, pri koreni pomerne rovný, potom klenutý nadol. Je oblý, hladký, bez strapcov alebo hrubej srsti. Primerane dlhý, skôr krátky ako dlhý, pri koreni hrubý, veľmi sa zužuje smerom k špičke. Vždy je nesený smerom nadol (bez výraznej krivky nahor na konci), nikdy nie je nesený nad líniou chrbta.

Pohyb: charakteristicky ťažký a vytrvalý, pôsobí dojmom krátkych, rýchlych krokov na špičkách prstov, zadné labky nedvíha vysoko, pohybuje sa s jedným alebo druhým plecom vysunutým dopredu.

Srsť: má jemnú štruktúru, je krátka a hladká, (hrubá, nie však drôtovitá).
Farba: jednofarebný alebo s čiernou maskou alebo papuľou. Prípustné sú iba jednoliate farby, ktoré majú byť jasné a čisté, pásikavá, červená v rôznych odtieňoch, plavá, srnčia, biela a kombinácia bielej s niektorou z uvedených farieb. Ružová, čierna a čierna s pálením sú nanajvýš nežiaduce.

Veľkosť: psy: 25 kg, sučky: 22,7 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa pokladá za chybu, ktorej posúdenie by malo  presne zodpovedať stupňu odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

 

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 10437x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 7687x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 6759x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 5538x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 5500x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 4358x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 4271x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 4149x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 4062x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 3596x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
Inzeráty k plemenu: ANGLICKÝ BULDOG
Dunajska luzna
s PP: áno
Cena: dohodou
Kosice
s PP: áno
Cena: 700 €
Bratislava
s PP: nie
Cena: 380 €
Bratislava
s PP: nie
Cena: ponúknite
Dunajská Streda
s PP: nie
Cena: 450 €
Bratislava*
s PP: áno
Cena: 100 €
Polní Voděrady (CZ)
s PP: áno
Cena: dohodou
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky