Encyklopédia psov

AMERICKÝ KOKERŠPANIEL

Originálny názov: American Cocker Spaniel, Iný názov: American cocker, Americký koker
FCI kód: 8/2/167
FCI Skupina FCI 8: Retrívre, sliediče a vodné psy
Krajina pôvodu Spojené štáty americké
Využitie Lovecké plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb nenáročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám veľmi dobrý
Terajšie určenie spoločník
aportér
Priemerný vek 13 - 14 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
9 - 12 kg
výška
Výška
35 - 38 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Stredné plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 167

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 8 : Retrívre, sliediče a vodné psy
Sekcia 2 : Sliediče
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:     http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/167g08-en.pdf   

«

Celkový vzhľad
americký kokeršpaniel je najmenším predstaviteľom sliedičov. Má mocnú kompaktnú stavbu, jemne modelovanú ušľachtilú hlavu a je to dokonale vyvážený pes ideálnej veľkosti. Je vzpriamený na rovných predných končatinách, pričom chrbtová línia mierne klesá po mocný, primerane zauhlený, svalnatý zadok. Je to pes schopný pozoruhodnej rýchlosti spojenej s veľkou vytrvalosťou. Musí byť bezprostredný a veselý, zdravý, dobre vyvážený a v pohybe má ukazovať veľkú chuť do práce. Pes dobre vyvážený vo všetkých častiach je vítanejší ako pes s výraznými prednosťami v protiklade k nedostatkom.

Veľkosť, proporcie a substancia
Proporcie: vzdialenosť od vrcholu hrudnej kosti po sedacie hrbolce je nepatrne väčšia ako výška v kohútiku. Telo musí byť dostatočne dlhé, aby umožňovalo priamy a voľný krok. Pes nemá nikdy vyzerať dlhý a nízky.

Hlava: hlava dobrých proporcií, ktorá pasuje k telu s inteligentným, pozorným, jemným a príťažlivým výrazom.
Temeno
Lebka: zaoblená, ale nie prehnane, bez tendencie k plochosti. Nadočnicové oblúky sú dobre vyvinuté. Kosti pod očami  sú jemne  modelované.
Čelový sklon: výrazný.
Tvárová časť
Ňucháč: dostatočne veľký, primeraný k papuli, s dobre vyvinutými nosnými dierkami, typický pre poľovného psa. Čierne, čierne s pálením a čiernobiele psy majú čierny nos, pri ostatných farbách môže byť ňucháč hnedý, pečeňový alebo čierny, čím tmavší, tým lepšie. Farba ňucháča má harmonizovať s farbou viečok.
Papuľa: široká a hlboká s rovnými, rovnako dlhými čeľusťami. Vyváženosť nastáva, keď vzdialenosť od stopu po koniec ňucháča je polovicou vzdialenosti od čelového sklonu po výbežok medzitemennej kosti.
Pysky:  horné sú plné a dostatočne hlboké, aby prekryli spodnú čeľusť.
Čeľuste/zuby: čeľuste štvorcové, rovnomerné, zuby silné a zdravé, nemajú byť malé, nožnicový zhryz.
Líca: nevystupujú.
Oči: okrúhle a plné, pohľad je rovno nasmerovaný. Sú mierne mandľového tvaru, nie sú zapadnuté ani vypúlené. Farba dúhovky je tmavohnedá, čím tmavšia tým lepšia.
Uši: handrové, dlhé s tenkou kožou, dobre osrstené, nemajú byť nasadené nad líniou dolnej časti očí.

Krk: dostatočne dlhý, aby umožnil ňucháču dosiahnuť na zem, svalnatý, bez ovísajúcej kože. Mohutne vystupuje z pliec, je nepatrne kónický až po spojenie s hlavou.

Trup
Horná línia: mierne klesá k svalnatému zadku.
Chrbát: je mocný a rovnomerne klesá od pliec po nasadenie chvosta.
Hrudník: hlboký, jeho najnižšie miesto nie je vyššie ako lakte, vpredu dostatočne široký, aby bolo dosť miesta pre srdce a pľúca, ale nie taký široký, aby to ovplyvnilo rovnú akciu predných končatín. Rebrá hlboké a dobre klenuté.   

Chvost: kupírovaný chvost je nasadený a nesený na jednej úrovni s hornou líniou chrbta alebo nepatrne vyššie, nikdy nie je vzpriamený ako pri teriéroch, ani tak nízko, aby to naznačovalo bojazlivosť. V pohybe je akcia chvosta veselá.

Končatiny
Predok: predné končatiny sú paralelné, rovné, so silnými kosťami a svalnaté, tesne pri tele a dobre pod lopatkami umiestnené.
Plecia: majú jasné obrysy, sú šikmé bez toho, aby vystupovali a umiestnené tak , že tvoria s najvyšším miestom kohútika uhol, ktorý umožňuje veľký oblúk rebier. Lopatky sú šikmo uložené a tvoria s ramenom uhol približujúci sa 90°, čo umožňuje psovi ľahké a ďaleké vykračovanie.
Lakte: pri pohľade zboku a pri zvislom postavení predných končatín sú lakte na zvislici pod najvyšším miestom lopatiek.
Nadprstia: krátke a mocné. Vlčie pazúriky na predných končatinách sa majú odstrániť.
Labky: kompaktné, veľké, okrúhle a pevné, s tučnými vankúšikmi, nemajú byť vtočené ani vytočené.
Zadok: pri pohľade zozadu sú zadné končatiny paralelné, tak v postoji ako v pohybe, majú silné kosti a svalstvo.
Boky: panva je široká, kríže dobre zaoblené  a svalnaté.
Stehná: silné, jasne ohraničené.
Kolená: kolenné kĺby sú mocné, nevybočujú v postoji ani pohybe.
Päty: sú mocné, dobre spustené. Vlčie pazúriky sa majú odstrániť.

Pohyb: americký španiel, aj keď je najmenším zo psov pre poľovníkov a rybárov, musí mať pohyb typický pre poľovného psa. Predpokladom dobrého pohybu je vyváženosť predných a zadných končatín. Mocný záber zadných končatín, v oblasti pliec a predku je stavaný tak, aby mohol bez obmedzenia vykračovať vpred a vyvážiť tak záber zozadu. Pohyb je koordinovaný, energický, bez námahy. Je priestranný, prílišná živosť sa nemá zamieňať s korektným pohybom.

Osrstenie
Srsť
: na hlave jemná a krátka, na tele stredne dlhá s dostatkom podsady na ochranu. Uši, hruď, brucho a zadné strany končatín majú zástavy, ale nie  rehnané, ktoré by prekrývali pravé línie kokeršpaniela, narušovali jeho pohyb alebo vzhľad a úlohu primerane osrsteného poľovného psa.  Vlastnosti srsti sú mimoriadne dôležité. Je hodvábna, hladká alebo mierne zvlnená a taká, že umožňuje jednoduché ošetrovanie. Bohatá, vlnitá alebo vlnovitá srsť sa majú prísne trestať. Používanie elektrických strojčekov na úpravu srsti na chrbte je nežiaduce. Trimovanie, ktoré zvýrazňuje prirodzené línie psa sa má robiť tak, aby výsledok bol čo najprirodzenejší.
Farba a znaky
Čierna: jednofarebná čierna vrátane čiernej s trieslovými znakmi. Čierna má byť ako smola,  hnedý alebo pečeňový nádych je nežiaduci. Trocha bielej na hrudi alebo krku je povolené, biela na iných miestach sa má diskvalifikovať.
Iná jednofarebná okrem čiernej (ASCOB): sú to variácie od svetlokrémovej po najtmavšiu červenú, vrátane hnedej a hnedej s pálením. Farba má mať jednotný odtieň, ale svetlejšie zástavy sú povolené. Biela na hrudi alebo krku je povolená, na iných miestach sa diskvalifikuje.
Viacfarebný: dve alebo viac jasných, dobre od seba odlíšených farieb, jedna z nich musí byť biela: čierno-biela, červeno-biela (červená môže byť od svetlokrémovej po najtmavšiu červenú), hnedo-biela a strakatá (beloš), vrátane  všetkých kombinácií s trieslovými znakmi.   Je žiaduce, aby sa trieslové znaky (pálenie) nachádzali na tých istých miestach ako pri čiernych a ostatných jednofarebných. Sivkovia sú zaradení medzi viacfarebných a môžu mať hociktorú kresbu. 90% a viac niektorej základnej farby vedie k diskvalifikácii.
Trieslové znaky (pálenie): farba triesla je od najsvetlejšej krémovej po najtmavšiu červenú a  obmedzuje sa na 10% alebo menej základnej farby kokra. Trieslové znaky  presahujúce 10% sa  majú diskvalifikovať. Trieslové znaky na čiernych a ostatných jednofarebných sa majú vyskytovať na týchto miestach:
• výrazné trieslové znaky nad obidvoma očami,
• po stranách papule a na lícach,
• na spodnej strane uší,
• na všetkých labkách alebo končatinách,
• pod chvostom,
• na hrudi dobrovoľné, ich výskyt alebo chýbanie sa nemá trestať.
Trieslové znaky, ktoré nie sú jasne viditeľné alebo sú skoro neviditeľné sa majú trestať. Trieslová na papuli, ktorá siaha tak ďaleko nahor, že sa spája, sa má tiež trestať. Chýbanie niektorého trieslového znaku pri čiernych alebo iných jednofarebných, na niektorom zo špecifických miest, ak je pes inak pálený, sa má diskvalifikovať.

Veľkosť: ideálna výška meraná v kohútiku je pre dospelých psov 38,10 cm, pre sučky 35,56 cm. Výška môže mať odchýlku 1,27 cm nahor alebo nadol. Sučky nad 36,83 cm sa majú diskvalifikovať. Psy pod 36,83 cm a sučky pod 34, 29 cm sa majú trestať. Výška sa meria na zvislej línii, ktorej najvyššie miesto sa začína na kohútiku a končí na zemi, pri prirodzenom postoji predných končatín a paralelnom postavení podpätia k línii merania.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Diskvalifikačné chyby:
Farba a znaky: vymenované farby a znaky sú jediné prípustné. Všetky ostatné farby a kombinácie farieb sa diskvalifikujú.
Čierna: biela inde ako na hrudi a krku.
Ostatné jednofarebné: biele odznaky inde ako na hrudi a krku.
Viacfarebný: 90% a viac základnej farby.
Trieslové znaky: viac ako 10%.
Chýbanie trieslového znaku pri čiernych a jednofarebných psoch na niektorom so špecifických miest, ak inak ide o psa so znakmi.
Veľkosť: psy nad 39,37 cm, sučky nad 36,83 cm.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

Pomôžte vodiacim psom počas Vianočnej charitatívnej zbierky!
Miroslava, 25.11.2015, 2466x videné
Štvornohých priateľov človeka, ktorí pomáhajú zrakovo postihnutým ľuďom, môžete aj tento rok podporiť na Vianočnej charitatívnej zbierke. O živote a poslaní vodiacich psov sa viac dozviete počas štyroch adventných týždňov už od 26. novembr...
5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 12281x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 8693x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 7747x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 7508x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 6483x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 5850x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 5463x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 5352x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 4813x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Inzeráty k plemenu: AMERICKÝ KOKERŠPANIEL
Malacky
s PP: nie
Cena: zadarmo
Boskovice
s PP: áno
Cena: dohodou
Nitra
s PP: áno
Cena: dohodou
Mikulasovice
s PP: áno
Cena: dohodou
Boskovice
s PP: áno
Cena: dohodou
cadca
s PP: nie
Cena: dohodou
Komarno
s PP: nie
Cena: ponúknite
Bohdanovce nad Trnav
s PP: áno
Cena: dohodou
Nitra
s PP: nie
Cena: dohodou
Budatín
s PP: áno
Cena: dohodou
Bernolákovo
s PP: áno
Cena: dohodou
Komarno
s PP: nie
Cena: ponúknite
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky