Encyklopédia psov

NEMECKÝ ŠPIC TRPASLIČÍ

Originálny názov: Zwergspitz (Pomeranian), Iný názov: Pomeranian, Deutscher Spitz
FCI kód: 5/4/97
FCI Skupina FCI 5: Špice a primitívne typy
Krajina pôvodu Nemecko
Využitie Dekoratívne plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb nenáročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám dobrý
Terajšie určenie spoločník
Priemerný vek 12 - 16 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
1.9 - 3.5 kg
výška
Výška
18 - 22 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Malé plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 97

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 5 : Špice a primitívne typy
Sekcia 4 : Európske špice
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:    http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/097g05-en.pdf

«

Celkový vzhľad
špic upúta nápadnou srsťou, ktorá odstáva pre bohatú podsadu. Zvlášť nápadný je golier, ktorý sa vinie okolo krku a pripomína hrivu, ako aj huňatý chvost, ktorý je hrdo nesený cez chrbát. Líščia hlava, šibalské oči a špicaté odstávajúce uši dávajú špicovi typický roztopašný výzor.
Dôležité proporcie: pomer výšky k dĺžke je 1:1.

Hlava
Temeno: stredne veľká hlava špica je pri pohľade zhora vzadu najširšia a smerom dopredu sa až po ňucháč klinovito zužuje. Pri pohľade zboku sa dá poznať primeraný čelový sklon.
Tvárová časť
Papuľa: nie je príliš dlhá a má proporcie primerané k temenu.
Ňucháč: je okrúhly, malý a čisto čierny. Pri hnedých jedincoch tmavohnedý.
Pysky: nie sú previsnuté, tesne priliehajú a netvoria v kútiku záhyby. Všetky farebné varianty majú čierno pigmentované pysky, okrem hnedých, ktoré majú tmavohnedé.
Čeľuste a chrup: čeľuste sú normálne vyvinuté, zhryz nožnicový a chrup je úplný - 42 zubov podľa zubnej normy pri vlčom, veľkom a strednom variante. Pri malých a trpasličích špicoch sa toleruje nepodstatné chýbanie premolárov. Pri všetkých variantoch sa pripúšťa aj klieštový zhryz.
Líca: sú mierne zaoblené, nemajú vystupovať.
Oči: stredne veľké, podlhovastého tvaru, trochu šikmé, tmavej farby. Očné viečka sú čierno pigmentované pri všetkých farebných variantoch, okrem hnedých, ktoré majú hnedé viečka.
Uši: špicaté uši sú malé a stoja tesne pri sebe. Sú trojuholníkového tvaru, vysoko nasadené a vždy vztýčené s pevnými špicami.

Krk: stredne dlhý krk je široko vsadený do pliec, má mierne vyklenutú šiju, nemá lalok a je pokrytý bohatým golierom pripomínajúcim hrivu.

Telo
Horná línia: začína na špici vztýčených uší a prechádza mäkkým oblúkom do krátkeho chrbta. Huňatý, zahnutý chvost, ktorý čiastočne prekrýva chrbát, zaokrúhľuje siluetu.
Kohútik, chrbát: výrazný kohútik nebadane klesá do pokiaľ možno krátkeho, rovného a pevného chrbta. Bedrá sú krátke, široké a mocné.
Kríže: široké a krátke, nie klesajúce.
Hrudník: hlboký hrudník je zaoblený, predhrudie dobre vyvinuté.
Spodná línia: hrudník siaha dobre dozadu, brucho je iba mierne vtiahnuté.

Chvost: je vysoko nasadený, stredne dlhý, hneď od koreňa zrolovaný dopredu cez chrbát, pevne pritlačený k chrbtu a huňatý.

Končatiny
Predok: rovné končatiny, skôr široký predok.
Plecia: lopatky sú dlhé a osadené šikmo dozadu. Približne rovnako dlhé rameno zviera s lopatkou asi 90° uhol. Plecia sú svalnaté a pevne spojené s trupom.
Lakte: lakťový kĺb je pevný, dobre prilieha k hrudníku a nemá byť vtočený ani vytočený.
Predlaktia: stredne dlhé, v pomere k telu statné a úplne rovné, na zadnej strane zo zástavami.
Nadprstia: mocné, stredne dlhé, zošikmené asi v 20° uhle.
Predné labky: sú pokiaľ možno malé, okrúhle, uzavreté, tzv. mačacie labky, s dobre klenutými prstami. Vankúšiky a pazúriky sú pri všetkých variantoch čierne, okrem hnedých, ktoré majú hnedé vankúšiky a pazúriky.
Zadné končatiny
Všeobecne: zadok je veľmi svalnatý a až po päty bohato osrstený (nohavice). Zadné končatiny sú rovné a paralelné.
Stehná a predkolenia: sú približne rovnako dlhé.
Kolená: kolenný kĺb je mocný, iba stredne zauhlený, v pohybe nemá byť vtočený ani vytočený.
Podpätia: stredne dlhé, veľmi silné, stoja kolmo nadol.
Zadné labky: nie sú také okrúhle ako na predných nohách, ale sú dobre uzavreté a majú odolné vankúšiky. Farba vankúšikov a pazúrikov je pokiaľ možno tmavá.

Pohyb: nemecký špic sa pohybuje plynulo a pružne, s dobrým záberom v ľahkom kluse.

Koža: na celom tele je napnutá, netvorí záhyby.

Osrstenie
Vlastnosti srsti: nemecký špic má dvojitú srsť, dlhú, rovnú, odstávajúcu kryciu srsť a krátku hustú, vatovitú podsadu. Hlava, uši, predné časti končatín a labky sú pokryté krátkou a hustou srsťou, ostatné telo je osrstené bohatou a dlhou srsťou. Nemá byť zvlnená, kučeravá alebo strapatá, na chrbte sa nemá rozdeľovať. Krk a plecia pokrýva hustá hriva. Zadná strana predných končatín má bohaté zástavy a na zadných končatinách sú husté nohavice od krížov po päty. Chvost je huňatý.
Farby
Vlčí špic: mračnová sivá.
Veľký špic: čierna, hnedá, biela.
Stredný špic: čierna, hnedá, biela, oranžová, mračnová sivá a iné.
Malý špic: čierna, hnedá, biela, oranžová, mračnová sivá a iné.
Trpaslíčí špic: čierna, biela, hnedá, oranžová, mračnová sivá a iné.
Čierny špic: jeho osrstenie musí mať čiernu aj podsadu a kožu, farba musí byť lakovočierna bez akýchkoľvek bielych alebo iných znakov.
Hnedý špic: má byť rovnomerne jednofarebne tmavohnedý.
Biely špic: srsť má byť čisto biela, bez akéhokoľvek, zvlášť žltkastého odtieňa, ktorý sa často objavuje okolo uší.
Oranžový špic: má byť rovnomerne jednofarebný v strednej polohe farby RAL (medzinárodný register farebnej škály).
Mračnovosivý špic: farba je striebornosivá s čiernymi koncami chlpov. Maska nemá byť príliš tmavá. Svetlá hriva a kruh okolo pliec. Predné a zadné končatiny striebornosivé bez čiernych znakov pod lakťami alebo kolenami. Čierne konce chlpov na chvoste. Spodná strana chvosta a nohavice sú svetlosivé.
Inofarebný špic: pod toto označenie patria všetky ostatné farebné odtiene ako krémová, plavokrémová, plavooranžová, čierna s pálením a sivkovia. Sivkovia (strakoše) musia mať čisto bielu základnú farbu. Čierne, hnedé, sivé alebo oranžové škvrny musia byť rozložené po celom tele.

Veľkosť:
vlčí špic: 50 cm +/- 5 cm. (Pripúšťa sa do 60 cm, ale výška nesmie pozmeňovať celkový vzhľad).
veľký špic: 46 cm +/- 4 cm.
stredný špic: 34 cm +/- 4 cm.
malý špic: 26 cm +/- 3 cm.
trpaslíčí špic: 20 cm +/- 2 cm. Jedince pod 18 cm sú nežiaduce.
Hmotnosť: každý variant má mať hmotnosť primeranú veľkosti.

Chyby: každá odchýlka od vymenovaného sa má považovať za chybu, ktorej posúdenie priamo závisí od veľkosti odchýlky.
Hrubé chyby: príliš plochá hlava, výrazne jablková hlava, príliš veľké alebo svetlé oči, vypúlené oči, entrópium, mäsovosfarbený nos, pysky a viečka, chyby v stavbe a pohybe, pri vlčích, veľkých a stredných špicoch chýbajúce premoláre.
Vylučujúce chyby: predhryz alebo podhryz, neuzavretá fontanela, padnuté uši, všetky chyby semenníkov, výrazné biele škvrny pri všetkých farebných variantoch.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 9991x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 7138x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 6151x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 4907x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 4030x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 3930x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 3923x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
So štvornohým priateľom na cestách
pes.sk, 08.09.2014, 3840x videné
Psík je pre mnohých z nás už riadnym členom domácnosti, ktorý s nami trávi takmer všetok voľný čas. Chodí s nami na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných let...
Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú
Pes.sk, 08.10.2015, 3803x videné
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú každý deň odkázaní na pomoc vodiacich psov pri bezpečnom pohybe. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. ...
7 pravidiel, ktoré musia vaše deti vedieť pred kúpou psa alebo mačky
Miroslava, 17.11.2016, 2774x videné
Každé dieťa túži po milom zvieratku, ktoré by dokázalo rozjasniť vaše dni. Pes alebo mačka patria medzi detské želania, hlavne v čase Vianoc. Sú však dostatočne zodpovedné na to, aby sa mohli postarať o zvieratko? Aké pravidlá by si mali o...
Inzeráty k plemenu: NEMECKÝ ŠPIC TRPASLIČÍ
Dunajska streda
s PP: nie
Cena: 200 €
Bratislava
s PP: nie
Cena: 140 €
Fryčovice
s PP: áno
Cena: dohodou
Fryčovice
s PP: áno
Cena: dohodou
Kolárovice
s PP: áno
Cena: 2000 €
Žilina
s PP: nie
Cena: ponúknite
Stará Ľubovňa
s PP: nie
Cena: ponúknite
malacky
s PP: nie
Cena: dohodou
malacky
s PP: áno
Cena: zadarmo
malacky
s PP: áno
Cena: dohodou
malacky
s PP: áno
Cena: zadarmo
Estonia
s PP: áno
Cena: 500 €
Krakov
s PP: áno
Cena: 1 €
sered
s PP: áno
Cena: dohodou
Bratislava
s PP: áno
Cena: zadarmo
Bratislava
s PP: nie
Cena: dohodou
Michalovce
s PP: nie
Cena: dohodou
Galanta
s PP: nie
Cena: dohodou
Nižný žipov
s PP: áno
Cena: dohodou
zilina
s PP: áno
Cena: 100 €
Praha
s PP: áno
Cena: 1800 €
Žilina
s PP: áno
Cena: dohodou
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky