Encyklopédia psov

FRANCÚZSKY BULDOČEK

Originálny názov: Bouledogue francais, Iný názov: 
FCI kód: 9/8/101
FCI Skupina FCI 9: Spoločenské a sprievodné psy
Krajina pôvodu Francúzko
Využitie Dekoratívne plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb nenáročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám veľmi dobrý
Terajšie určenie spoločník
strážca
Priemerný vek 10 - 13 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
8 - 14 kg
výška
Výška
30 - 31 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Krátka
veľkosť
Veľkosť
Malé plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 101

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 9 : Spoločenské a sprievodné psy
Sekcia 8 : Malé dogovité psy
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:   http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/101g09-en.pdf 

«

Celkový vzhľad: typický dogovitý pes malého formátu. Napriek malej výške je to mocný, v každom smere kompaktný a zavalitý pes, s krátkou srsťou, krátkou tupou papuľou, vztýčenými ušami a prirodzene krátkym chvostom. Musí byť čulý, inteligentný a veľmi svalnatý, kompaktnej štruktúry, s pevnou stavbou kostí.

Hlava: musí byť veľmi mohutná, široká a kvadratická; koža, ktorá ju pokrýva, vytvára takmer symetrické vrásky a záhyby. Hlava buldočka sa vyznačuje krátkou, vyhrnutou hornou čeľusťou a oblasťou ňucháča, lebka je o toľko širšia, o koľko je kratšia.
Temeno: široké, takmer ploché, s veľmi klenutým čelom. Rovná, veľmi výrazná čelová brázda medzi očami oddeľuje vystupujúce nadočnicové oblúky, avšak nesmie pokračovať na čele. Výbežok medzitemennej kosti je nevýrazný.
Stop: veľmi výrazný.
Tvárová časť
Ňucháč: široký, veľmi krátky, zdvihnutý, nosné dierky dobre otvorené a symetrické, smerujú šikmo dozadu.
Papuľa: veľmi krátka, široká, so zbiehavými symetrickými vráskami, ktoré na hornom pysku smerujú nadol. (Papuľa dosahuje asi 1/6 dĺžky temena.)
Čeľuste: široké, kvadratické, silné. Spodná čeľusť tvorí široký oblúk a končí pred hornou čeľusťou. Keď je papuľa zavretá, postavenie spodnej čeľuste pred hornú (predhryz) je zmiernené zaoblením ramien čeľuste. Toto zaoblenie je nutné, aby spodná čeľusť príliš nevyčnievala a netvorila otvorený predhryz.
Chrup: spodné rezáky nesmú v žiadnom prípade stáť za hornými (podhryz). Spodné rezáky sú uložené do oblúka. Sánka nesmie byť posunutá nabok.
Vzdialenosť zubných oblúkov sa nedá presne určiť, najdôležitejšie je, aby sa pysky dotýkali tak, aby zuby nebolo vidieť.
Pysky: tučné, trocha ovisnuté a čierne. Horné pysky sa asi v polovici dotýkajú spodných a úplne zakrývajú zuby, ktoré nesmie byť nikdy vidieť. Horný pysk je pri pohľade zboku ovisnutý a zaoblený. Jazyk nesmie byť vidieť.
Líca: svalstvo je dobre vyvinuté, ale nevystupuje.
Oči: majú pozorný výraz, sú hlboko uložené, umiestnené ďaleko od ňucháča a zvlášť od uší, sú tmavej farby, dosť veľké, pekne okrúhle, mierne vystupujú, pri pohľade dopredu nesmie byť vidieť bielko. Okraje viečok musia byť čierne.
Uši: stredne veľké, široké na koreni, so zaoblenou špičkou. Vysoko nasadené, ale nie blízko pri sebe, vzpriamené. Ušnica je otvorená dopredu. Koža musí byť jemná a mäkká.

Krk: krátky, trocha vyklenutý, bez voľnej kože.

Trup
Horná línia: stále stúpa až po oblasť bedier, potom prudko klesá ku koreňu chvosta. Takýto tvar sa vyžaduje a jeho príčinou sú krátke bedrá.
Chrbát: široký a svalnatý.
Bedrá: krátke a široké.
Kríže: šikmé.
Hrudník: v tvare valca, veľmi hlboký, súdkovitý, veľmi zaoblené rebrá.
Predhrudie: široko otvorené.
Brucho a slabiny: vtiahnuté, ale nie chrtie.

Chvost: krátky, nízko nasadený, prilieha k zadnej časti stehna, pri koreni hrubý, hrčatý alebo zalomený, ku koncu sa stenčuje. Aj v pohybe musí ostať pod úrovňou chrbta. Trocha dlhší chvost (ak nepresahuje pätu) sa povoľuje, ale nie je žiaduci.

Predné končatiny: pri pohľade spredu aj zboku rovné a zvislé.
Plecia a ramená: krátke, silné, s pevným a výrazným svalstvom. Ramená musia byť krátke, lakte musia byť tesne pri tele.
Predlaktia: krátke, ďaleko od seba, rovné a svalnaté.
Kĺby nadprstia a nadprstia: silné a krátke.
Predné labky: okrúhle, malé, tzv. mačacie labky, dobre stoja na zemi, mierne vytočené. Prsty veľmi kompaktné, silné, dobre oddelené. Vankúšiky tvrdé, hrubé a čierne. Pásikavé jedince musia mať čierne pazúriky. Jedince farby „caille“ (stredne strakaté plavo pásikavé) a „fauve“ (plavé s bielymi znakmi v menšom alebo väčšom rozsahu) majú mať tmavé pazúriky, ale svetlé sa nemajú trestať.
Zadné končatiny: silné a svalnaté, sú trocha dlhšie ako predné, preto je zadok prestavaný. Pri pohľade zboku a zozadu sú rovné a zvislé.
Stehná: svalnaté, pevné, nie príliš vyklenuté.
Päty: nízko umiestnené, nemajú byť príliš zauhlené, ale nesmú byť ani strmé.
Podpätia: krátke a silné. Od narodenia bez vlčích pazúrikov.
Labky: veľmi kompaktné.

Pohyb: voľný, končatiny sa pohybujú paralelne s osou tela.

Osrstenie: srsť musí byť krátka, lesklá, hustá a mäkká.
Sfarbenie:
• rovnomerná plavá, plavá pásikavá alebo mierne strakatá,
• pásikavá plavá alebo plavá stredne alebo prevažujúco strakatá. Všetky odtiene plavej sú prípustné od červenej až po bielu kávu. Celkom biele jedince sa zaraďujú medzi plavé pásikavé strakoše s prevažujúcou bielou farbou. Ak má jedinec veľmi tmavý ňucháč a tmavé oči s tmavými riasami, môže sa mimoriadne pekným jedincom výnimočne tolerovať aj určitá depigmentácia tváre.

Výška a hmotnosť: hmotnosť nesmie klesnúť pod 8 kg a prekročiť 14 kg. Buldoček v dobrej kondícii má hmotnosť primeranú výške.

Chyby: každá odchýlka od vymenovaných znakov je chybou, ktorej hodnotenie závisí od veľkosti odchýlky.
• úzky alebo stlačený ňucháč (jedinec chronicky chrčí),
• pysky vpredu otvorené,
• svetlé oči, lalok,
• voľné lakte,
• strmé alebo dopredu posunuté päty,
• príliš vysoko nesený, príliš dlhý alebo abnormálne krátky chvost,
• bodkované osrstenie,
• pridlhá srsť,
• nepigmentované pysky,
• nesprávny pohyb.
Hrubé chyby:
• rezáky a jazyk viditeľné pri zavretej papuli,
• „bubnovanie“ (príliš rýchly pohyb predných končatín),
• nepigmentované miesta na tvári, s výnimkou stredne strakatých plavo pásikavých jedincov (caille) a plavých psov stredne alebo prevažujúco strakatých (fauve).
Diskvalifikujúce chyby:
• oči rôznej farby,
• ňucháč inej ako čiernej farby,
• zajačí pysk,
• zhryz, pri ktorom dolné rezáky stoja za hornými,
• padnuté uši,
• kupírované uši alebo chvost,
• vlčie pazúriky na zadných končatinách,
• osrstenie čierne s pálením, myšacie sivé alebo hnedé,
• chýbajúci chvost.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 15742x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 13269x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 11946x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 10285x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 9554x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 8853x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 8652x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 8214x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Cestovanie so psom do zahraničia - tipy na bezproblémovú dovolenku
Michel Struhárová, 08.11.2017, 6971x videné
Nebaví vás už pred každou dovolenkou obvolávať známych, aby postrážili vášho psíka? Vyberte sa za cestovateľskými dobrodružstvami aj so svojím štvornohým miláčikom. Stačí sa len vopred pripraviť a spoločné cestovanie vôbec nemusí byť kompl...
8 vecí, na ktoré sa pri starostlivosti o psíkov zabúda
Lesana Vaneková, 09.04.2019, 6437x videné
Každý psíčkar vie, že starať sa o psa, to nie je len tak. Sú rasy, ktorým sa treba venovať tak primerane, ale aj také, ktoré potrebujú špeciálne zaobchádzanie. Nech už máte akéhokoľvek psíka, určite nezabúdajte na základnú starostlivosť.
Inzeráty k plemenu: FRANCÚZSKY BULDOČEK
bratislava
s PP: áno
Cena: 380 €
Štúrovo SK
s PP: áno
Cena: dohodou
Čaňa
s PP: áno
Cena: 1000 €
Nitra
s PP: áno
Cena: dohodou
bratislava
s PP: áno
Cena: 180 €
Trnava
s PP: áno
Cena: 500 €
Bratislava
s PP: áno
Cena: 100 €
Bratislava
s PP: áno
Cena: 100 €
komarno
s PP: nie
Cena: 150 €
Wielkopolskie
s PP: áno
Cena: 260 €
Vrbas
s PP: áno
Cena: dohodou
Sabinov
s PP: nie
Cena: 200 €
Štúrovo 1
s PP: áno
Cena: dohodou
Humenne
s PP: nie
Cena: dohodou
Bratislava
s PP: nie
Cena: zadarmo
Komárno
s PP: áno
Cena: zadarmo
Jahodna
s PP: nie
Cena: dohodou
Vrable
s PP: nie
Cena: 200 €
Bratislava
s PP: áno
Cena: 280 €
Rimavská Sobota
s PP: nie
Cena: 500 €
Rimavské Janovce
s PP: nie
Cena: 500 €
Hurbanovo
s PP: áno
Cena: 750 €
Hurbanovo
s PP: áno
Cena: 750 €
Plavecký Štvrtok
s PP: nie
Cena: 100 €
Bratislava
s PP: áno
Cena: dohodou
Golianovo
s PP: nie
Cena: 140 €
Levice
s PP: nie
Cena: zadarmo
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky