Encyklopédia psov

MALTÉZSKY PSÍK

Originálny názov: Maltese, Iný názov: Maltezák, Mlatezáčik, Maltézsky pinč
FCI kód: 9/1.1/65
FCI Skupina FCI 9: Spoločenské a sprievodné psy
Krajina pôvodu Taliansko
Využitie Dekoratívne plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb nenáročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám veľmi dobrý
Terajšie určenie spoločník
Priemerný vek 13 - 15 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
3 - 4 kg
výška
Výška
20 - 25 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Malé plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 65

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 9 : Spoločenské a sprievodné psy
Sekcia 1.1 : Bišóniky
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:    http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/065g09-en.pdf   

«

Celkový vzhľad:
malý s podlhovastým telom. Má dlhú hodvábnu srsť a hlavu nesie hrdo a vznešene, preto je veľmi elegantný .

Dôležité proporcie:
dĺžka trupu prevyšuje výšku v kohútiku asi o 38 % . Dĺžka hlavy dosahuje 6/11 výšky v kohútiku.

Hlava
dĺžka dosahuje 6/11 výšky v kohútiku. Jej šírka trochu presahuje polovicu dĺžky.
Temeno: trochu dlhšie ako papuľa, šírka medzi jarmovými oblúkmi zodpovedá jeho dĺžke, takže je širšie ako polovica dĺžky hlavy. V sagitálnom smere má oválny tvar, horná časť lebky je plochá, výbežok medzitemennej kosti je málo výrazný, nadočnicové oblúky a jarmové oblúky sú dobre vyvinuté. Čelová brázda nie je viditeľná, lebo je málo vyvinutá. Boky lebky sú skoro vypuklé.
Stop: čelový sklon je výrazný a tvorí uhol asi 9O°.
Tvárová časť
Ňucháč: je pokračovaním línie chrbta nosa, z profilu je jeho predná časť kolmá. Je veľký, nosné dierky sú otvorené. Ňucháč je zaoblený a vždy čierno pigmentovaný.
Papuľa: dĺžka papule zodpovedá 4/11 dĺžky lebky, je teda trocha kratšia ako polovica dĺžky lebky. Partie pod očami sú pekne cizelované. Hĺbka papule je asi o 20 % menšia ako jej dĺžka. Jej strany sú navzájom rovnobežné, ale pri pohľade spredu papuľa nemá byť štvorhranná, lebo predná časť oblúkom prechádza do strán. Chrbát nosa je rovný, s dobre vyznačenou brázdou v strede.
Pysky: pri pohľade spredu majú horné pysky v mieste spojenia tvar veľmi otvoreného oblúka. Pysky nie sú hrubé a ich kútik nie je viditeľný. Horné pysky dosadajú na spodné tak, že pri pohľade zboku tvoria okraj papule kosti spodnej čeľuste. Okraj pyskov musí byť čierno pigmentovaný.
Čeľuste: normálne vyvinuté, nie silné, dokonale do seba dosadajú. Sánka, ktorej ramená sú rovnobežné, spredu ani nevyčnieva ani neustupuje.
Chrup: oblúky zubov do seba dokonale zapadajú a zatvárajú sa ako nožnice. Zuby sú biele, chrup je dobre vyvinutý a úplný.
Oči: otvorené, so živým pozorným výrazom. Sú väčšie, ako je obvyklé a viečka majú skoro kruhový tvar. Viečka tesne priliehajú k očným guliam, ktoré nesmú byť hlboko uložené, ale skoro v jednej rovine s hlavou, celkom mierne vystupujú. Oči sú umiestnené dopredu, takmer v jednej rovine. Pri pohľade zboku nesmie byť vidno bielko, oči sú tmavookrové, okraje viečok čierne.
Uši: skoro trojuholníkové, ich šírka zodpovedá približne 1/3 dĺžky. Sú nasadené vysoko nad jarmovým oblúkom, takmer nezdvihnuté, ovisnuté, dotýkajú sa bokov hlavy.

Krk: hoci je pokrytý bohatou srsťou, je zreteľne odsadený od tyla; jeho horná línia prebieha v oblúku, dĺžka zodpovedá asi polovici kohútikovej výšky, je nesený vztýčený, nemá voľnú kožu.

Trup
jeho dĺžka meraná od hrotov lopatiek po sedacie hrbolce presahuje výšku v kohútiku o 38 %.
Horná línia: prebieha po koreň chvosta v jednej rovine.
Kohútik: zľahka vystupuje z chrbtovej línie.
Chrbát: jeho dĺžka dosahuje asi 65 % kohútikovej výšky. Hrudný kôš je priestranný a siaha po lakte. Rebrá nie sú veľmi klenuté. Obvod hrudníka presahuje o 2/3 výšku v kohútiku.
Hruď: hrudná kosť veľmi dlhá.
Kríže: krížová kosť je uložená v predĺžení chrbtovej a bedrovej línie, je veľmi široká a dlhá, jej odchýlka od horizontály je asi 10°.

Chvost: nasadený v predĺžení krížovej kosti, hrubý pri koreni a tenký na špici. Jeho dĺžka je asi 60 % kohútikovej výšky. Vytvára veľký oblúk, ktorého koniec leží medzi bedrovými hrbolcami a dotýka sa krížov. Nabok skrútený chvost sa toleruje.

Končatiny:
Predné končatiny:  dobre priliehajú k telu a sú kolmé.
Plecia: ich dĺžka zodpovedá 1/3 kohútikovej výšky a je od horizontály vychýlená 60° až 65°. V pomere k zvislej osi tela sú takmer kolmé.
Ramená: dlhšie ako lopatky, dĺžka 40 až 45 % kohútikovej výšky, odchýlka od horizontály je asi 70 %. V horných dvoch tretinách dobre priliehajú k trupu a pozdĺžne sú takmer paralelné k zvislej osi tela.
Lakte: rovnobežné so zvislou osou tela.
Predlaktia: s málo výrazným svalstvom, ale pomerne silnými kosťami v pomere k výške plemena. Sú kratšie ako rameno a majú asi 33 % kohútikovej výšky. Vzdialenosť medzi zemou a lakťami zodpovedá asi 55 % kohútikovej výšky.
Kĺby predlaktia: umiestnené vo zvislici predlaktia, veľmi pohyblivé, bez zhrubnutých miest, pokryté tenkou kožou.
Nadprstia: majú tie isté vlastnosti ako zápästia a pre nepatrnú dĺžku sú zvislé.
Labky: okrúhle, dobre uzavreté klenuté prsty, vankúšiky sú čierne, pazúriky sú tiež čierne alebo aspoň tmavej farby.
Panvové končatiny: majú silné kosti, sú navzájom rovnobežné, pri pohľade zozadu sú zvislé od sedacích hrbolcov až po zem.
Stehná: pokryté silným svalstvom, zadná línia je vypuklá; k osi tela sú paralelné, k vertikále sú zhora nadol a zozadu dopredu trocha naklonené; dĺžka dosahuje asi 40 % kohútikovej výšky a šírka len mierne presahuje dĺžku.
Predkolenia: s nepatrnou preliačeninou, od horizontály odchýlené o 55°. Trocha dlhšie ako stehná.
Päty: pätový kĺb zviera uhol 140°.
Podpätia: vzdialenosť medzi hrotom päty a zemou je trocha väčšia ako 1/3 kohútikovej výšky. Ich dĺžka zodpovedá výške päty a sú úplne zvislé.
Labky: okrúhle ako predné, s ktorými majú spoločné všetky znaky.

Pohyb: rovnomerne dôrazný, voľný, v kluse krátky a rýchly krok.

Koža: na celom tele dobre prilieha, je pigmentovaná tmavými škvrnami vínovočervenej farby, najmä na chrbte; okraje viečok, žmurka a okraje pyskov sú čierne.

Vlastnosti osrstenia
lesklá, trblietavá, ťažká padavá srsť hodvábnej štruktúry, je po celom tele dlhá, v celej dĺžke hladká, bez lokní a kučier. Na tele musí dĺžka srsti presahovať kohútikovú výšku a padať na zem, ako dobre priliehajúca pokrývka, ktorá sa telu prispôsobuje bez toho, aby sa otvárala a netvorí lokne ani kučery.
Lokne a kučery sú povolené na predných končatinách od lakťov nadol a na zadných končatinách od kolien po labky; srsť nemá podsadu; na hlave je srsť veľmi dlhá, na chrbte nosa taká dlhá, že splýva so srsťou na brade a na temene je taká dlhá, že splýva so srsťou uší; srsť na chvoste padá iba na jednu stranu tela, na jednu slabinu a stehno a siaha až po pätu.
Farba: čisto biela, svetlý nádych slonovinovej je prípustný; stopy slabého tónovania do oranžova, ktoré pôsobia dojmom zašpinenia, sa tolerujú, ale sú znakom istej nedokonalosti.

Výška a hmotnosť:
výška v kohútiku: psy 21 až 25 cm, sučky 20 až 23 cm,
hmotnosť: od 3 do 4 kg.

Chyby
každá odchýlka sa má posudzovať ako chyba, ktorej závažnosť priamo závisí od stupňa odchýlky, toto platí aj pre obojstranné škúlenie a vtedy, ak dĺžka trupu presahuje výšku v kohútiku o viac ako 43 %.
Hrubé chyby:
• výrazne vyklenutý chrbát nosa,
• výrazný predhryz alebo podhryz, keď to ovplyvňuje vzhľad papule,
• výška psov nad 26 a pod 19 cm, sučiek nad 25 a pod 18 cm.
Diskvalifikujúce chyby:
• výrazná zbiehavosť alebo rozbiehavosť ohraničujúcich línií temena a papule,
• úplná depigmentácia ňucháča, alebo ňucháč inej farby ako čiernej,
• predhryz,
• viacfarebné oči,
• úplná depigmentácia pyskov,
• chýbajúci chvost, vrodený alebo získaný kýpťovitý chvost,
• zvlnená srsť, - každá iná farba ako biela s výnimkou svetlého slonovinového tónu,
• rôznofarebné škvrny bez ohľadu na ich množstvo.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 15131x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 12477x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 11375x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 9879x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 8910x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 8473x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 7788x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Cestovanie so psom do zahraničia - tipy na bezproblémovú dovolenku
Michel Struhárová, 08.11.2017, 6513x videné
Nebaví vás už pred každou dovolenkou obvolávať známych, aby postrážili vášho psíka? Vyberte sa za cestovateľskými dobrodružstvami aj so svojím štvornohým miláčikom. Stačí sa len vopred pripraviť a spoločné cestovanie vôbec nemusí byť kompl...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 6494x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
8 vecí, na ktoré sa pri starostlivosti o psíkov zabúda
Lesana Vaneková, 09.04.2019, 5968x videné
Každý psíčkar vie, že starať sa o psa, to nie je len tak. Sú rasy, ktorým sa treba venovať tak primerane, ale aj také, ktoré potrebujú špeciálne zaobchádzanie. Nech už máte akéhokoľvek psíka, určite nezabúdajte na základnú starostlivosť.
Inzeráty k plemenu: MALTÉZSKY PSÍK
kosice1
s PP: áno
Cena: 85 €
Kúty
s PP: nie
Cena: zadarmo
Levice
s PP: nie
Cena: dohodou
presov
s PP: áno
Cena: 120 €
slovakia
s PP: áno
Cena: 10 €
Liptovský Mikuláš
s PP: áno
Cena: dohodou
Trencin
s PP: nie
Cena: zadarmo
Bratislava
s PP: áno
Cena: ponúknite
komjatice
s PP: áno
Cena: dohodou
Medzev
s PP: nie
Cena: dohodou
Veľké Chyndice
s PP: nie
Cena: 150 €
Štúrovo
s PP: nie
Cena: zadarmo
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky