Encyklopédia psov

PUDEL VEĽKÝ

Originálny názov: Caniche, Iný názov: Pudel kráľovský
FCI kód: 9/2/172
FCI Skupina FCI 9: Spoločenské a sprievodné psy
Krajina pôvodu Francúzko
Využitie Dekoratívne plemená
Náročnosť na výchovu nenáročný
Náročnosť na pohyb náročný
Vzťah k deťom veľmi dobrý
Vzťah k ostatným zvieratám dobrý
Terajšie určenie spoločník
aportér
Priemerný vek 14 - 18 rokov
hmotnosť
Hmotnosť
28 - 30 kg
výška
Výška
45 - 60 cm
dĺžka srsti
Dĺžka srsti
Dlhá
veľkosť
Veľkosť
Veľké plemená
  • Popis plemena
  • Povaha plemena
  • História
  • Základná starostlivosť
  • Rady, tipy a články

Štandard F.C.I. číslo
č. 172

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 9 : Spoločenské a sprievodné psy
Sekcia 2 : Pudel
bez skúšky z výkonu

Štandard FCI:    http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/172g09-en.pdf

«

Celkový vzhľad
harmonický, s dobrými proporciami, s charakteristickou kučeravou alebo šnúrovou srsťou. Vzbudzuje dojem inteligentného, stále pozorného, živého psa, harmonicky stavaného, ktorý je veľmi elegantný a hrdý. Vyznačuje sa vernosťou, učenlivosťou a vnímavosťou, čo z neho robí zvlášť príjemného spoločenského psa.

Hlava: ušľachtilá, s rovnými líniami, správnych proporcií k telu. Jej dĺžka má byť o niečo väčšia ako 2/5 výšky v kohútiku. Nesmie pôsobiť ťažko ani masívne, ale nesmie byť ani príliš jemná. Jej tvar má byť jasne viditeľný pod kožou, ktorá ju pokrýva.
Lebka
Temeno: dobre tvarované. Šírka predstavuje menej ako polovicu dĺžky hlavy. (Bočná línia zviera s pozdĺžnou osou uhol 16-19°). Pri pohľade zhora vyzerá byť temeno pozdĺžne oválne, z profilu je mierne klenuté. Pozdĺžne osi sú mierne rozbiehavé.
Nadočnicové oblúky: výrazné, pokryté dlhou srsťou.
Čelová brázda: široká medzi očami, smerom k výraznému výbežku medzitemennej kosti sa zužuje. (Pri trpasličom pudlovi môže byť výbežok medzitemennej kosti menej výrazný.)
Tvárová časť
Ňucháč: výrazný a dobre vyvinutý, z profilu kolmý, nosné dierky dobre otvorené. Čierne, biele a strieborné psy majú čierny ňucháč, hnedé majú hnedý, pričom farebná škála siaha od tmavohnedej po čiernu. Čierna sa neuprednostňuje, ale je akceptovaná, aby sa predišlo eventuálnej strate pigmentu pri marhuľovom variante.
Papuľa: rovný chrbát nosa, dlhý asi 9/10 dĺžky temena. Obe časti čeľuste prebiehajú takmer paralelne. Papuľa pôsobí silno a elegantne, ale nie špicato. Dolná línia je ohraničená spodnou čeľusťou, nie okrajom horného pysku.
Pysky: sú slabo vyvinuté, skôr suché, stredne hrubé. Horné pysky ležia na spodných tak, aby neprevísali. Čierne, biele a strieborné pudle majú pysky čierne. Hnedé majú dobre pigmentované pysky, pri marhuľových pudloch farebná škála siaha od tmavohnedej po čiernu, čierna farba sa neuprednostňuje, ale toleruje, aby sa predišlo problémom s pigmentáciou pri marhuľovom variante. Kútiky pyskov nesmú byť výrazné.
Chrup: normálny zhryz, silné zuby. Chýbanie 1 x M1 alebo 1 x M2 hore prípadne 1 x M2 alebo 1 x M3 dole sa netrestá ani na výstavách, ani pri výbere do chovu.
Líca: nevystupujú, sú formované kosťami. Partia pod očami je dobre cizelovaná a málo vyplnená. Žuvacie svalstvo je slabo vyvinuté, jarmové oblúky iba slabo vystupujú.
Oči: majú ohnivý výraz. Sú uložené vo výške čelového sklonu, mierne šikmé, viečka sú mandľového tvaru. Pri čiernych, bielych, strieborných a marhuľových pudloch majú byť čierne alebo veľmi tmavohnedé. Hnedé pudle môžu mať tmavojantárové oči.
Uši: dosť dlhé, visia popri lícach. Sú nasadené v línii prebiehajúcej od ňucháča tesne pod vonkajším kútikom oka. Uši sú ploché, pod nasadením širšie, so zaoblenou špičkou, pokryté dlhou zvlnenou srsťou. Pudle, ktorých uši nedosahujú po kútik pyskov, nesmú byť ocenené známkou výborný.

Krk: pevný, mierne klenutý, stredne dlhý, s harmonickými proporciami, nesie hlavu vysoko a hrdo. Krk je bez laloku, v priereze oválny, jeho dĺžka má byť o niečo menšia ako dĺžka hlavy.

Telo: telo pudla má harmonické proporcie, dĺžka spravidla presahuje kohútikovú výšku.
Kohútik: výrazný.
Chrbát: krátky, s harmonickými líniami. Nesmie byť kaprí ani voľný. Kohútik a krížová kosť majú byť v jednej línii.
Bedrá: pevné a svalnaté.
Kríže: oblé, nie spadajúce.
Predhrudie: normálne, zodpovedá pudlovi správnych proporcií. Hrot prsnej kosti má ľahko vystupovať a dosahovať dosť vysoko, čo umožňuje graciózne a hrdé držanie hlavy.
Hrudník: siaha až po lakte. Jeho šírka zodpovedá dvom tretinám výšky (merané od chrbtice po prsnú kosť). Obvod hrudníka, meraný za plecami, má presahovať kohútikovú výšku aspoň o 1O cm.
Rebrá: oválny hrudný kôš. V chrbtovej časti sú rebrá široké.
Brucho a slabiny: vtiahnuté, ale nie chrtie.

Chvost: nasadený dosť vysoko, vo výške línie bedier. Skracuje sa na jednu tretinu od koreňa chvosta alebo na polovicu prirodzenej dĺžky. Dlhý, správne nesený chvost sa však nepokladá za chybu. Šnúrové pudle môžu mať chvost prirodzenej dĺžky. V pohybe je chvost nesený šikmo nahor.

Predok: končatiny sú celkom rovné, paralelne postavené; elegantné, svalnaté, s dobrými kosťami. Vzdialenosť meraná od lakťov k zemi sa rovná piatim devätinám kohútikovej výšky
Plecia: ležia šikmo a sú svalnaté, lopatka má s ramenom zvierať 90° až 110° uhol. Ramená: dĺžka zodpovedá dĺžke lopatky.
Kĺby nadprstia: v predĺžení predlaktia.
Nadprstia: silné, ale nie masívne, pri pohľade zboku takmer rovné.
Labky: skôr malé, uzavreté, tvoria krátky ovál, prsty klenuté, šľachovité, kompaktné, spojené plávacími blanami, stoja kolmo na tvrdých a kompaktných vankúšikoch. Čierne a strieborné pudle majú čierne pazúriky, hnedé majú čierne alebo hnedé pazúriky. Biele pudle môžu mať pazúriky rohovinovej farby alebo rôzne pigmentované až po čiernu farbu, v rámci celkovej pigmentácie. Biele pazúriky sú chybou! Marhuľové pudle majú pazúriky hnedé, vo všetkých odtieňoch od tmavohnedej až po čiernu. Čierna farba sa neuprednostňuje, ale toleruje.
Zadok: pri pohľade zozadu majú byť postavené paralelne. Svalstvo dobre vyvinuté, jasne viditeľné. Dosť výrazne zauhlené kolená. Všetky uhly končatín (bedrové kĺby, kolená a päty) musia byť také výrazné, aby sa zabránilo strmosti, ktorá má často za následok nežiaducu zrazenú krížovú kosť.
Stehná: svalnaté a silné.
Podpätia a nadprstia: zvislé, pudel sa musí narodiť bez vlčích pazúrikov.
Zadné labky: pozri predok.

Pohyb: tancujúci a ľahký, nemá mať plynulý ani predĺžený pohyb.

Koža: vláčna, bez ochabnutosti, pigmentovaná. Pri čiernych, hnedých, strieborných a marhuľových jedincoch musí pigmentácia kože zodpovedať sfarbeniu. Pri bielych pudloch je žiaduca strieborná farba kože, čo nesmie mať vplyv na farbu srsti. Pri niektorých bielych jedincoch sa vyskytuje svetlá koža s pigmentovými škvrnami, nielen na vnútorných častiach tela (čo sa často vyskytuje), ale rozmiestenými po celom tele. Toto sa nepokladá za chybu. Celkovo má byť pigmentácia čo najsilnejšia. Viečka, ňucháč, pysky, ďasná, podnebie, sliznice, prirodzené otvory, miešok a vankúšiky: pri čiernych, bielych a sivých jedincoch musí byť pigmentácia čierna, pri hnedých tmavohnedá. Pri marhuľových má byť čo najpravidelnejšia a najtmavšia, vo všetkých odtieňoch od tmavohnedej po čiernu, ktorá sa neuprednosťňuje, no toleruje, aby sa zabránilo strate pigmentu.

Osrstenie:
a) Pudel s kučeravou srsťou: bohatá srsť s jemnou, vlnovitou štruktúrou, dobre skučeravená, elastická, odoláva dotyku. Srsť je veľmi hustá, bohatá, rovnomerne dlhá, tvorí rovnaké kučery a obvykle sa češe. Nežiaduca je srsť, ktorá je na dotyk tvrdá, alebo pripomína konskú srsť, voči štandardnej srsti sa penalizuje.
b) Pudel so šnúrovou srsťou: bohatá, hustá srsť s jemnou vlnovitou štruktúrou, tvorí rovnomerné šnúry, ktoré majú mať dĺžku najmenej 20 cm. Cenia sa tým viac, čím sú dlhšie. Aby sa zabránilo neupravenému dojmu, je povolené zopnúť srsť na hlave nad ušami gumičkou a rozdeliť srsť na chrbáte cestičkou.
Uznané výstavné strihy:
Leví strih:
Pudel, nezávisle od toho, či s kučeravou alebo šnúrovou srsťou, sa strihá od zadných končatín až po rebrá. Strihá sa tiež papuľa, nad a pod viečkami, líca, predné a zadné končatiny, až na manžety alebo krúžky a ľubovoľné vzory, ktoré zostávajú na zadnej časti, chvost, okrem okrúhleho alebo podlhovastého brmbolca. Fúzy sú predpísané pre všetky pudle. Je povolené nechať na predných končatinách osrstenie, zvané nohavice.
Moderný strih: na predných a zadných končatinách sa môže osrstenie ponechať, ak sa dodržia tieto podmienky:
Ostrihá sa:
a) spodná časť hrudných končatín od pazúrikov po hrot piateho prsta, spodná časť panvových končatín do tej istej výšky ako na predných končatinách. Prsty smú byť ostrihané strojčekom.
b) hlava a chvost podľa horeuvedeného popisu.
Tento strih výnimočne pripúšťa
a) krátku briadku na spodnej čeľusti, ktorá nesmie byť dlhšia ako 1 cm, jej spodná línia musí byť zostrihnutá rovnobežne so sánkou. Kozia briadka nie je povolená.
b) ponpon (brmbolec) na konci chvosta sa môže vynechať (sťažuje to ale posúdenie štruktúry srsti).
Skrátená srsť:
na tele – na chrbte sa ponecháva maximálne 1 cm dlhá srsť, aby bola zreteľná kresba moaré. Dĺžka srsti sa postupne predlžuje smerom dozadu, na rebrách a na horných častiach končatín.
Upravovaná dĺžka srsti:
a) na hlave ostáva korunka primeranej dĺžky, tak aj na krku až po kohútik, ako aj vpredu bez prerušenia v mierne šikmej línii od hornej časti predhrudia po ostrihané časti končatín. Hore na ušiach, maximálne do tretiny dĺžky, môže byť srsť skrátená nožnicami alebo v smere srsti oholená. Spodná časť uší je pokrytá srsťou, ktorej dĺžka sa smerom nadol zväčšuje. Osrstenie končí strapcami, ktoré sa zarovnajú nožnicami.
b) na končatinách sú nohavice, ktoré majú zreteľný prechod do oholenej časti labiek. Dĺžka srsti sa smerom nahor predlžuje, takže na pleciach a stehnách je dlhá asi 4 až 7 cm. Dĺžka srsti závisí od veľkosti jednotlivých psov, ale nemá vyzerať huňato. Nohavice na zadných končatinách majú zvýrazňovať typickú stavbu pudla. Každý iný strih, ktorý nezodpovedá týmto údajom, sa diskvalifikuje. Typ strihu, ktorý sa použil, nesmie v žiadnom prípade ovplyvniť hodnotenie. Všetky vystavené pudle, ktoré štartujú v jednej triede, musia byť posúdené a ohodnotené spolu.
Anglický strih: pri tomto strihu dopĺňajú motív levieho strihu napríklad prstence alebo manžety na zadných končatinách alebo čuprina ponechaná na hlave. Pre tento strih nie sú predpísané fúzy ani čuprina. Ostré ohraničenie osrstenia na zadných končatinách môže chýbať.
Farby
Kučeravý a šnúrový pudel:
čierna, biela, hnedá, strieborná a marhuľová.
a) hnedá: čistá, dosť tmavá, rovnomerného a teplého odtieňa. Farebný odtieň nesmie zachádzať do béžového alebo svetlejšieho tónu. Srsť nesmie byť taká tmavá gaštanová, aby pôsobila čiernym dojmom, ani baklažánová.
b) strieborná: rovnomerná. Farebné odtiene nesmú zachádzať ani do čiernej ani do bielej.
c) marhuľová: rovnomerná. Farebné odtiene nesmú zachádzať do béžovej, do krémovej, do červenej a gaštanovej ani do hnedej a hnedých tónov.

Výška:
1. Veľký (kráľovský) 45–60 cm s toleranciou 2 cm. Veľký pudel má byť zväčšeninou stredného pudla a mať jeho typické znaky.
2. Stredný 35–45 cm
3. Trpasličí 28–35 cm
Trpasličí pudel má byť zmenšeninou stredného a má mať podľa možnosti tie isté proporcie, aby sa vylúčili znaky nanizmu.
4. Miniatúrny (toy) pod 28 cm. (Žiaduci ideálny typ má mať 25 cm.) Celkový dojem z miniatúrneho pudla má byť taký istý ako z trpasličieho, rovnaké proporcie spĺňajú všetky podmienky štandardu. Všetky príznaky nanizmu sa vylučujú, iba výbežok medzitemennej kosti je menej výrazný.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
• chýbajúci alebo príliš výrazný čelový sklon,
• malý, nedostatočne otvorený alebo príliš veľký ňucháč, svetlý, škrvnitý alebo mäsovosfarbený ňucháč
• príliš krátka, špicatá alebo vyklenutá papuľa
• predhryz je chybou a musí sa trestať podľa jeho stupňa; psinkový chrup (následkom ochorenia zožltnuté zuby) nie je chybou, ak je postavenie zubov korektné,
• nepravidelné postavenie zubov, ako aj chýbajúce zuby sú chybou, ktorej závažnosť závisí od stupňa odchýlky. Predpísané rezáky, očné zuby a stoličky musia byť kompletné. Chýbanie 1 x P1 sa nemá trestať, dva chýbajúce P1: známka maximálne výborná, tri chýbajúce premoláre (3 x P1 alebo 2 x P1 a 1 x P2): známka maximálne veľmi dobrá. Chýbanie 1 x M1 alebo M2 hore a 1 x M2 alebo M3 dole sa nezohľadňuje.
• príliš veľké, príliš malé, svetlé alebo do červena prebleskujúce oči,
• príliš krátke, príliš malé alebo dozadu poskladané uši,
• klesajúca krížová kosť,
• cez chrbát preklopený, príliš tenký alebo príliš nízko nasadený chvost,
• vysokonohosť,
• nedostatočné zauhlenie panvových končatín,
• plynulý pohyb, predĺžený krok,
• nedostatočná celková pigmentácia alebo strata pigmentácie viečok (okuliare),
• vypadaná srsť okolo očí,
• riedka, mäkká srsť,
• nejasná alebo nerovnomerná farba; niekoľko bielych chlpov na hrudi sa povoľuje.
• psy s príznakmi nanizmu nesmú byť ocenené známkou výborná. Sú to tieto znaky: jablková hlava, nedostatočne vyvinutý výbežok medzitemennej kosti, príliš výrazný čelový sklon, vypúlené oči, špicatá, príliš krátka, zdvihnutá papuľa. Badateľný podhryz, chýbajúca brada,
• zlostné, agresívne alebo prehnane nervózne správanie.
Vylučujúce chyby:
• nedostatočne typická hlava,
• podhryz,
• chýbajúci rezák,
• chýbajúci chvost,
• jedince, ktorých osrstenie nie je jednofarebné,
• biele fľaky,
• biela srsť na labkách,
• psy vyššie ako 62 cm,
• jedince, ktoré sú ostrihané inak, ako predpisuje štandard, majú nárok na posúdenie, ale sú vylúčené z konkurencie o oficiálne tituly a čakatelstvá. Do chovu sú pripustené.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Články:

5 rád: ako pomôcť zvieratám z útulku
Erika, 21.10.2014, 15651x videné
Možno Vás trápi osud zvierat z útulku, ale nikdy ste konkrétne nepremýšľali, ako im pomôcť. Alebo ste nad tým možno premýšľali, ale nenapadol Vám žiadny jednoduchý spôsob. Prinášame Vám päť jednoduchých rád, ako podporiť útulky a rozdelili...
Dovolenka so psom na Slovensku: Do týchto čarovných hotelov môže aj váš miláčik
Roland, 27.07.2018, 13146x videné
Chystáte sa na dovolenku a chceli by ste so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika? Nepáčia sa vám psie hotely? Ste spokojnejší, ak ho máte vždy pri sebe? V tom prípade sa pri výbere vhodného ubytovania sústreďte na animal friendly hot...
Najčastejšie chyby pri kŕmení psov a mačiek
Miroslava, 06.11.2015, 11860x videné
Každé plemeno psa a mačky má špecifické požiadavky na potravu a svoje vlastné zdravotné predispozície. Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť v...
(NE)obyčajný život psíka v postroji
Erika, 19.06.2014, 10224x videné
Videl ho už určite každý z nás - labrador v postroji vedúci človeka so zrakovým postihnutím. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké predpoklady musí takýto pes mať a čo všetko musí zvládať? Pracovníci z Výcvikovej školy pre vodiace a asiste...
Ktorá poisťovňa je najlepšia pre psíčkarov?
Monika Jurčíková, 10.01.2020, 9459x videné
Ak chcete vedieť všetko potrebné o poistení psíka, prečítajte si aktuálny prehľad. Nájdete tam porovnanie dostupných poistení pre psíkov. Tiež prehľad ponuky 10 hlavných poisťovní z pohľadu psíčkara.
Tieto fakty zvážte skôr ako si zadovážite šteniatko
Miroslava, 29.03.2016, 8805x videné
Prichádza jar a teda čas, kedy sa rodí najviac šteniatok. Chcete si aj vy zaobstarať zvieracieho priateľa? Vopred si však rozmyslite správny výber plemena, ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás pri...
Granule pre psov je potrebné prispôsobiť plemenu, veku a fyzickej aktivite domáceho miláčika
Soňa, 25.09.2015, 8615x videné
Vhodne zvolená strava pre psov je obzvlášť dôležitá. Zabezpečuje totiž optimálne fungovanie ich organizmu a dostatok energie na celý deň. Pes však nevie posúdiť, čo je pre neho vhodné, čo nie a v akom množstve, no jeho majiteľ je na tom zv...
Chudnite so psom v prírode a správnou stravou!
Miroslava, 27.01.2016, 8161x videné
Väčšina z nás sa po sviatkoch potrebuje zbaviť nadbytočných kíl a do nového roku vstúpi s predsavzatím „športovať“. Najzdravšie schudnete pohybom v prírode. Hitom pre psíčkarov, ktorí chcú „zamakať“ na svojej kondičke, je celosvetovo obľ...
Cestovanie so psom do zahraničia - tipy na bezproblémovú dovolenku
Michel Struhárová, 08.11.2017, 6915x videné
Nebaví vás už pred každou dovolenkou obvolávať známych, aby postrážili vášho psíka? Vyberte sa za cestovateľskými dobrodružstvami aj so svojím štvornohým miláčikom. Stačí sa len vopred pripraviť a spoločné cestovanie vôbec nemusí byť kompl...
8 vecí, na ktoré sa pri starostlivosti o psíkov zabúda
Lesana Vaneková, 09.04.2019, 6336x videné
Každý psíčkar vie, že starať sa o psa, to nie je len tak. Sú rasy, ktorým sa treba venovať tak primerane, ale aj také, ktoré potrebujú špeciálne zaobchádzanie. Nech už máte akéhokoľvek psíka, určite nezabúdajte na základnú starostlivosť.
Inzeráty k plemenu: PUDEL VEĽKÝ
Brno - město
s PP: áno
Cena: 1400 €
Rimavska sobota
s PP: nie
Cena: 1 €
Praha
s PP: áno
Cena: dohodou
Vyhovujúce chovateľské stanice
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky
Predam steniatka zlateho retrievera - cistokrvne, zaockovane, odcervene - 7 psov, 3 fenky